Zeytinyağsız bir gelecek hayal edebiliyor musunuz? - Ekonomistci Zeytinyağsız bir gelecek hayal edebiliyor musunuz? - Ekonomistci
Zeytinyağsız bir gelecek hayal edebiliyor musunuz?


Zeytinyağsız bir gelecek hayal edebiliyor musunuz?

yeşil altın

2021 Avrupa'nın kayıtlardaki en sıcak yazını görürken, bilim adamları artan sıcaklıkların zeytinyağı üretimini sonsuza kadar engelleyebileceğinden korkuyorlar.

 

Zeytin uzmanı ve pomoloji profesörü Stavros Vemmos, "Uzun vadeli sonuç, özellikle Girit gibi güney Yunanistan'daki bazı bölgelerin zeytin yetiştiremeyecekleri veya çok düşük verimleri olacak" diyor.

'Sızma' çeşidiyle ünlü Yunanistan, dünyanın üçüncü büyük zeytinyağı üreticisidir.

Ülke, 2020 ve 2021 yılları arasında 275.000 ton malzeme üretti. Bunun yarısından fazlası yurtdışına giderek Avrupa Birliği'nin dördüncü en büyük ihracatçısı oldu.

Kalamata zeytinyağı şişeleri Japonya kadar uzaktaki restoranlarda bulunur, ancak çiftçiler verim düşmeye devam ederse, 'yeşil altın' dedikleri talebi karşılayamayacaklarından endişe ediyor.

Antonopoulos, "Önümüzdeki birkaç yıl içinde, tüm bu yaşananlarla birlikte pazarın, özellikle de dış pazarın ihtiyaçlarını karşılamakta sorun yaşayacağımıza inanıyorum" diyor.

“Kalamata bölgeden zeytin ve zeytinyağı ile adından söz ettiriyor ve talep artıyor ama gelecekte ihtiyaçları karşılayabileceğimize inanmıyorum.”

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda