yüzen rüzgar türbinleri, neredeyse bir milyon İngiltere evine güç sağlayacak - Ekonomistci yüzen rüzgar türbinleri, neredeyse bir milyon İngiltere evine güç sağlayacak - Ekonomistci
yüzen rüzgar türbinleri, neredeyse bir milyon İngiltere evine güç sağlayacak


yüzen rüzgar türbinleri, neredeyse bir milyon İngiltere evine güç sağlayacak

Dünyanın mevcut en büyük yüzer rüzgar çiftliğinin 20 katı büyüklüğünde, İngiltere ve Galler kıyılarında yeni bir yenilenebilir enerji projesi inşa ediliyor.

Galce'de "Gwynt Glas" veya "mavi rüzgar" olarak adlandırılan bu sistem, yaklaşık 927.400 eve elektrik sağlayacak. Kesin yer henüz teyit edilmemiş olsa da, Kelt Denizi'nin 70 km açığında 1.500 kilometrekarelik bir alan uygunluğu açısından değerlendiriliyor.

İskoçya, Aberdeen kıyılarındaki Kincardine, şu anda yaklaşık 50 MW güç üreten dünyanın en büyük yüzer rüzgar çiftliğidir. bir enerji şirketi olan DP'nin bu yeni projesi, 20 kat daha büyük olacak ve yaklaşık 1 GW güç üretecek.

 
 

EDF Renewables UK Offshore Wind Başkanı Scott Sutherland , açık deniz rüzgar çiftliğinin hem yerel hem de ulusal topluluklar için fırsatlar getireceğini söylüyor.

"Bu bizim için 2022'ye harika bir başlangıç ​​ve DP Energy ile bu ortaklığı duyurmaktan çok memnunuz.

 

 

Yüzen rüzgar çiftliği nedir?

Sutherland, yüzen rüzgar çiftliklerinin kıyı toplulukları için yatırım ve  getirme potansiyeline sahip “heyecan verici yeni bir teknoloji” olduğunu söylüyor.

 

Yüzer türbinler, deniz tabanına kök salmak yerine, su altına demirlemiş platformlara oturur. Karada inşa edilirler, teknelerle denize çekilirler ve demirleme halatları ile bağlanırlar. Konvansiyonel türbinler 50m derinlikle sınırlıyken, yüzer türbinler çok çeşitli yerlere kurulabilir.

Bu, daha güçlü rüzgarlara ulaşmalarına izin vermenin yanı sıra, balıkçılık ve nakliye şeritlerine daha iyi uyum sağlayabilecekleri anlamına gelir. Potansiyel açık deniz rüzgar gücünün yaklaşık yüzde 80'inin daha derin sularda bulunduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca kıyıdan görülemeyecekleri anlamına gelir. 182 cm boyunda bir kişi denizden yaklaşık 5 km uzağı görebilir, bu nedenle Birleşik Krallık kıyılarındaki bu yeni rüzgar çiftliğinin türbinleri karadan görünmeyecektir.

Yeni projenin inşasının yerel vahşi yaşam üzerindeki etkisini azaltmak için 2021 İlkbaharından bu yana deniz memelileri ve kuşlar için ilk uzaktan araştırmalar yapılıyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda