Yenilenebilir enerjinin zamanı - Ekonomistci Yenilenebilir enerjinin zamanı - Ekonomistci
Yenilenebilir enerjinin zamanı


Güneşe dayalı kurulu güç 2021 sonunda 7,9 GW’a ulaşırken yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki aylık payı ilk defa 50’ye ulaştı.
Yenilenebilir enerjinin zamanı

KPMG ve Enerji IQ iş birliği ile hazırlanan “Enerji Sektörel Bakış, 2021” tutanağına gore 2021’de Türkiye’nin elektrik üretimi yüzde 9 artışla 329 TWh’e ulaştı. Rüzgar ve güneş santrallerinin elektrik üretiminde oranı toplamda yüzde 13’e çıktı (sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 4). Güneşe dayalı kurulu güç sene nihayetinde 7,9 GW’a ulaşırken HES, rüzgar, jeotermal, biyokütle ve güneş santrallerinden gelen toplam yenilenebilir elektrik üretimi 117 TWh ile yıllık üretimin yüzde 35’ini sağladı.

 

Yenilenebilir üretimin yüzde 64’üne mukabil gelen 74 TWh YEKDEM kapsamında gerçekleşti. YEKDEM katılımında rüzgar santralleri 25 TWh ile ilk sırada, hidroelektrik santraller ise 22 TWh ile ikinci.

DOĞALGAZ GÜÇLENİYOR

Bu iyi verilere rağmen doğalgazın elektrik üretimindeki oranı arttı. Çünkü düşük su seviyelerinden ötürü hidroelektrik santrallerin senelik elektrik üretimi yüzde 29 azaldı, bu yitik ise doğalgaz santrallerindeki artan üretimle karşılandı dolayısıyla doğalgazın oranı geçen iki yıla kıyasla arttı ve yüzde 33’e çıktı.

Doğalgaz santrallerini sırası ile toplam yüzde 30 ile ithal kömür ve linyit santralleri, yüzde 17 ile akarsu ve barajlı HES’ler izledi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda