Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Para kazanmak ve kendinizi eğitmek için okumanız gereken tamamen anlayacağınız şekilde anlatılmış bir içerik ile karşınızdayız ekonomistci her daim yanınızda ve eğiti bilgiler öğretmeye devam ediyor.
Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar emekleriyle kazandıkları paralarla kar sağlamak ve daha fazla kazanmak için yatırım yapmak isterler. Bunun en büyük sebebi, para hiçbir zaman durduğu alanda kendiliğinden değerlenmez. Sahip olduğunuz para miktarının fazla olması ancak hareketsiz ve yatırımsız bir şekilde durması da hiçbir anlam ifade etmez. Paranızı çeşitli araçlar vasıtasıyla kanalize etmeniz ve kendiliğinden değerlenmesini amaçlamanız gerekmektedir.Ancak yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde kar elde etme şansınız artarken, zarar etme riskiniz de azalmış olacaktır.

Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

- ilk olarak kendinizi tanıyıp, yatırım amacınızı oluşturun ve alabileceğiniz riski belirleyin.

- Finansal piyasalarda bir yatırım kararı aldığınız takdirde gelecekte riskle karşı karşıya kalabileceğinizi göz ardı etmemelisiniz. Yatırım araçlarının fiyatı arttığı gibi azalabilir de.

- Büyük risklere göğüs gererek kısa vadede yüksek kazançlar kazanma arzusunun sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Çok nadir tesadüfler dışında bu durum kesinlikle mümkün değildir.

- Yatırım yaptığınız ürünleri ve barındıdıkları riskleri bütünüyle kavramadan bu araçlara yatırım yapmayın. Fikir sahibi olmadığınız araçlarla işlem yapmayın.

-Yatırım yaptığınız ürünleri çoğaltmanın yanı sıra yatırım yaptığınız vadeyi de çoğaltın. Bütün varlığınızı 1 yıl vadeli mevduata yatırırsanız, arada aniden paraya ihtiyaç duyduğunuzda sıkıntı çekebilirsiniz. Bütün paranızı, her an ihtiyacınız olabilir fikriyle 1 aylık bir vadede değerlendirmek de doğru bir yatırım olmayacaktır.

- Birikimlerinizi tek bir yatırım aracına bağlamak  yerine biden çok yatırım şekline pay edin.

-İkili opsiyon gibi aşırı fazla riskler barındıran ürünleri sunan merdivenaltı şirketlere kesinlikle kanmayın ve dikkat edin.

- Çok fazla yüksek kaldıraca başvurmayın, borç alarak yatırıma kalkışmayın. Bu şekilde hareket etmeniz durumunda paranızın tümünü kısa zamanda eritme ihtimali çok yüksektir. Kaldıraçlı işlemler yüksek tehlike arz eder  ve bilgili olmayanlar bu piyasaya adım atmamalıdır.

- Şunu bilmelisiniz ki, geçmişte bir yatırım aracının çok kar getirmiş  olması, gelecekte de aynı şekilde kar getireceği anlamına gelmez.

- Devamlı olarak piyasa üzerinden kâr sağlayacağınızı düşünmeyin.

- Az bir zamanda yüksek kazanç sunan eden kişi ve kurumlara ve bu kişilerin sundukları reklamlara itibar etmeyin.

-  Sanal ortamda ya da  başka yerlerde karşılaşabileceğiniz söylentilere  veya konunun uzmanı olmayan kişilerce söylenen sözlere ve sunduklarına kulak asmayın.

- Kimi yatırım araçlarının fiyatı aynı gün içinde dahi önemli oynamalar gösterebilir. Pay senedi veya tahvil/bono gibi yatırım türlerine doğrudan yatırım yapmak yerine, içinde bu ürünleri barındıran yatırım fonlarını tercih etmek riskinizi en aza indirecektir.

- Belli bir yatırım türüne direkt olarak yatırım yapmak istiyorsanız, yatırım danışmanınızdan ve ya uzmanlar tarafından hazırlanan araştırma belgelerinden yararlanın, sağlıklı bilgiler dahilinde karar verin.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda