VakıfBank 1 trilyon lira büyüklüğe ulaştı. - Ekonomistci VakıfBank 1 trilyon lira büyüklüğe ulaştı. - Ekonomistci
VakıfBank 1 trilyon lira büyüklüğe ulaştı.


VakıfBank, 2021 yılında 4 milyar 175 milyon TL net kâr elde ettiğini açıkladı. Bankanın aktif büyüklüğü ise, kurun etkisi ile ilk defa 1 trilyon TL seviyesini aştı.
VakıfBank 1 trilyon lira büyüklüğe ulaştı.

VakıfBank, 2021 yılına ilişik konsolide bilançosunu Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi.

Bankanın son çeyrek kârı piyasa beklentisi olan yaklaşık 1 milyar 900 milyon TL’nin hafif üstünde 1 milyar 998 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Bankanın 2021 toplam solo kârı 4 milyar 175 milyon TL’ye ulaştı. Banka, bu rakamın nerede ise yarısını son çeyrekte elde etti.

Yılın ilk çeyreğinde 400 milyon TL özgür mukabil ayıran VakıfBank, bu çeyreğe ilaveten 300 milyon TL özgür karşılık ayırdı. Böylelikle, 2021 senesinde ayrılan toplam özgür karşılık bakiyesi 700 milyon TL’ye yükseldi. Bankanın aktif büyüklüğü kurun tesiri ile ilk defa 1 trilyon TL seviyesini aştı ve senelik yüzde 44 büyüme kaydetti.

Büyüme tarafında, bankanın TL kredileri çeyreklik yüzde 9,3 ve senelik yüzde 20,2 seviyesinde, sektör ortalamalarına paralel gerçekleşti. Yabancı para kredileri ise dolar bazında çeyrekten çeyreğe yüzde 4,5; yıldan yıla ise yüzde 2,7 daraldı.

VakıfBank’ın toplam mevduatları çeyrekten çeyreğe yüzde 26,9, yıldan yıla yüzde 42,7 oranında büyüdü. Bu gelişme kırılımında, Türk Lirası mevduat büyümesi çeyrekten çeyreğe yüzde 6,4; yıldan yıla yüzde 18,7 oranında büyüdü. Yabancı para cinsel mevduatlar ise çeyreklik yüzde 1,5; senelik olarak ise yüzde 6,2 daraldı.

Bankanın, bu çeyrek TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerin getirisi ile net faiz marjında ciddi bir artış oldu. Şirketin 3. çeyrekte yüzde 2,89 olan net ürem marjı, bu çeyrek 192 baz puan artışla yüzde 4,81 seviyesine yükseldi ve 2021 dönemindeki en yüksek çeyreklik net ürem marjına ulaşıldı. Çeyreklik artışa rağmen tekrar de 2021 yılı ortalama net faiz marjı yüzde 2,80 seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam 2020 senesinde ortalama yüzde 4,30 seviyesindeydi.

Bankanın 4. çeyrekteki net risk maliyet rasyosu 329 baz puan seviyesinde gerçekleşti. Bu rasyo yılın ilk 9 aylık döneminde 22 baz puandı. Son çeyrekteki artışla 2021 yılı ortalama net risk maliyet rasyosu 102 baz puana ulaştı.

Ücret ve komisyon gelirleri yıllık bazda %32,6 oranında arttı
Bankanın ücret ve komisyon gelirleri yıllık bazda yüzde 32,6 oranında artarken, faaliyet giderlerindeki artış yıllık yüzde 17,8 seviyesinde gerçekleşti. Sermaye tarafında bankanın toplam SYR’si yüzde 14,85 seviyesinde, ana sermaye rasyosu yüzde 12,88 seviyesinde, çekirdek sermaye rasyosu tarafında yüzde 9,96 seviyesinde gerçekleşti.

Hatırlanacağı suretiyle VakıfBank yakın zamanda 13,4 milyar TL’lik tahsisli kapital artırım sonucu açıklamıştı, ancak bu sermaye artırımının yeni açıklanmış olması sebebiyle bu bilanço döneminde finansallarına yansımadı. Yatırımcı sunumunda sermaye artırımlarının banka rasyolarına hipotetik etkisine değinen banka; bu artırımla hipotetik olarak 2021 yıl sonu finansallarına yansıtılsa, sermaye rasyoları ortalama 250 baz puan daha yüksek olacağı bilgisine yer verdi. Diğer bir anlatım ile yüzde 14,85 olan toplam SYR yaklaşık yüzde 17,4 seviyesine, ana sermaye yüzde 15,4 seviyesine, çekirdek kapital rasyosu da yüzde 12,5 seviyelerine gelmiş olacaktı.

Yatırımcı sunumunda 2022 yılı bütçesinde beklentilerini paylaşan banka TL kredilerde sektör averajına paralel büyüme bekliyor. YP kredilerde ise ABD Doları bazında hafif daralma öngörüyor.

TÜFE’ye endeksli menkul değer gelirlerindeki artışla doğru orantılı olarak Swap maliyetleri dahil net ürem marjında yıllık 75-100 baz puan iyileşme bekleyen bankanın mevcut durumda 57 milyar TL’lik TÜFE’ye endeksli menkul kıymet portföyü var.

Banka ücret komisyon tarafında banka yıllık yüzde 20 civarı bir gelişme öngörüyor. Operasyonel giderler tarafında ise düşük baz etkisinden ötürü artışın enflasyonun üstünde olması bekleniyor. Ancak banka tarafından kuvvetli maliyet yönetiminin devam edeceğinin de altı çizildi.

VakıfBank’ın aktif kalitesinde ise net risk maliyetinde yıllık yaklaşık 150 baz puan civarında olması öngörüldü. Tüm bu birleşenler doğrultusunda banka yönetiminin ortalama öz kaynak rasyo beklentisi “orta onlu rakamlar” seviyesinde bulunuyor. Bu öz kaynak kârlılığı beklentisi 13,4 milyar TL’lik öz kaynak artışını da hesaba katan bir şekilde hesaplanarak Yatırımcı Sunumu’nda paylaşıldı.

Yatırımcı sunumunda heyet kararının kapital artırımına dair teferruat isteyen yabancı yatırımcılar bu ay sonuna kadar sermaye artırımının detaylarının açıklanacağı bilgisi verildi. BDDK ve SPK onaylarının peşinden Borsa İstanbul’da toptan satış pazarında yeni payların satışı gerçekleşecek; satış fiyatı belli olduğunda ise söz konusu fiyata bakılırsa konsorsiyum yapısının nihai hali şekillenmiş olacak. Sermaye artışı Türkiye Varlık Fonu’na tahsisli olduğu için; konsorsiyum yapısının içinde Türkiye Varlık Fonu’nun oranı artarken, diğer mevcut ortakların payı azalmış olacak. Banka; Yatırımcı Sunumu esnasında bütün bu sürecin Şubat ayı sonuna kadar bitirilmesinin öngörüldüğü bilgisini paylaştı.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda