Ukrayna Başkanı Zelenskiy’den kripto para kararı - Ekonomistci Ukrayna Başkanı Zelenskiy’den kripto para kararı - Ekonomistci
Ukrayna Başkanı Zelenskiy’den kripto para kararı


Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, kripto para birimlerini ülkede yasallaştıracak önemli bir kanunu imzaladı.
Ukrayna Başkanı Zelenskiy’den kripto para kararı

Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından imzalanan yeni bir yasa tasarısıyla, kripto para birimleri yakında Ukrayna’da yasal bir mevcudiyet sınıfı olacak.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, hem yabancı bununla birlikte Ukrayna kripto para borsalarının ülkede faaliyet göstermesine izin verildiğini resmi olarak açıkladı. Kripto şirketleri yakında Ukrayna bankalarında hesap açabilecekler.

Dünya, Ukrayna ordusu, yardım grupları, bilgisayar korsanları ve bayağı vatandaşlar aracılığıyla Rusya’nın işgalinden bu yana Ukrayna’ya tahmini 100 milyon dolarlık kripto bağışı gönderdi.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, yasanın imzalandığını duyururken, “Bu Yasanın Cumhurbaşkanı tarafından imzalanması, kripto sektörünü gölgelerden çıkarmak ve Ukrayna’da sanal varlıklar için yasal bir pazar başlatmak için önemli bir adımdır” dedi.

Kripto para birimleri Ukrayna’da teknik olarak yasa dışı değildi, bu yüzden milyonlarca dolarlık bağış yapılabildi. Ancak Ukrayna’daki dijital varlıklar yasal bir gri alanda yer alıyordu. Örneğin, Ukrayna’da ne insanlar ne de şirketler piyasada kriptoya sahip olamıyor veya ticaret yapamıyor. Son yıllarda Ukrayna ve Doğu Avrupa’da kripto suçlarında ve kara para aklamada yaşanan ani artış, ülke hükümetinin endüstriye karşı operasyonlar yürütmesine sebep oldu.

Yeni yasa, Ukrayna’nın gelişen kripto endüstrisinin var olması için yasal bir çerçeve ortaya koyuyor ve ayrıca Ukrayna Ulusal Bankası ve Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu düzenleyici olarak belirliyor. Ayrıca, Ukrayna’daki kripto endüstrisini daha da meşrulaştıracak daha fazla yasa ve vergi kodunun önünü açıyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda