Türkiye'nin en iyi sarımsağı Kapadokya'da susuz yetişiyor - Ekonomistci Türkiye'nin en iyi sarımsağı Kapadokya'da susuz yetişiyor - Ekonomistci
Türkiye'nin en iyi sarımsağı Kapadokya'da susuz yetişiyor


Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesi, son yıllarda susuz tarlalarda yetişen sarımsağı ile de anılmaya başladı.
Türkiye'nin en iyi sarımsağı Kapadokya'da susuz yetişiyor

Nevşehir'in Acıgöl ilçesine bağlı Topaç köyünde 'kıraç' diye tabir edilen susuz tarlalarda yetiştirilen sarımsaklara ilgi her geçen gün artıyor.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden olan Kapadokya bölgesi, son yıllarda susuz tarlalarda yetişen sarımsağı ile de anılmaya başladı. Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Topaç köyünde ’kıraç’ diye tabir edilen susuz tarlalarda yetiştirilen sarımsaklara alaka her geçen gün artıyor.

Topaç köyünde yetiştirilen sarımsağın, öteki illerde yetişen sulu sarımsağa nazaran aromasının daha yüksek olduğunu söyleyen Acıgöl İlçe Tarım Müdürü Taner Düzgün, “Topaç köyümüz sarımsak üretimi ile geçimini sağlayan çiftçilerimizin olduğu köyümüzdür. Acıgöl ilçemiz ve Nevşehir’imizin yükselti olarak en yüksek köylerinden biridir. Sarımsağımızda hiç su olmadığı için kıraç üretilen bir sarımsak olma özelliği ile meşhurdur. Türkiye’mizin öteki ilerinde üretilen sulu sarımsak alternatif ve sulu sarımsaklardan farklı olarak tamamen kıraç olarak üretilir. Bu da kuru madde oranının oldukça yüksek olmasını ve aromasını çok daha fazla aromatik tat ve lezzet veren sarımsağımız var” dedi.


 
“Çiftçinin ürünü katma kıymet kazandı”

Acıgöl İlçe Tarım Müdürü Taner Düzgün gerçekleştirdikleri proje ile ürünü katma değere dönüştürdüklerini aktararak, “Bizim 2004 senesinde kurulan Topaç Kalkınma Kooperatifimiz vardı. 2018 yılında da sarımsak soyma ve paketleme tesisi kurma adına bir proje gerçekleştirdik. KOP Kalkınma Ajansı da bu projemizi destekledi ve biz 2018 senesinde bu tesisimizi kurduk. O güne kadar vatandaşımızın üretmiş olduğu sarımsaklar perakende şekilde değerlendiriliyordu. Bu projemiz yardımıyla bu ürünümüzü tamamen katma değere dönüştürdük. Burada hem sarımsağımızı soyarak bununla birlikte fileli şekilde sarımsağı paketleyip soyma yapabiliyoruz. Bu halde sarımsağımız ve çiftçimizin ürünü katma kıymet kazanmış oldu. Ürünlerimizdeki katma kıymet yine çiftçimize dönmekte bu halde de kooperatifimiz büyüyerek çiftçimiz kazanmakta” diye konuştu.

“Ben markayım diyen şirketler tercih ediyor”

Sarımsağın kimyasal madde kullanılmadan üretildiğinin altını çizen Düzgün, “Bu tamamen kooperatif mantığı ile yürüyen bir projeydi. Aromamızda oldukça yüksek olması sebebiyle pazarda da alternatifsiz biçimde marketing şansı buluyoruz. Gerçek anlamda ’benim yemeğimde kendime özgü bir lezzetim var’ diyen, ’benim turşum meşhurdur’ diyen markalar ile çalışıyoruz. Çünkü sarımsağımızın harbiden susuz ve tamamen kimyasal gübre kullanmadan üretiliyor. Bunu bilen marketing ağındaki bizim tüketici kesimimizle çalışıyoruz. Gerçekten ’ben markayım’ diyen insanlar bizim sarımsağımızı tercih ediyorlar. Bu yüzden de pazarlama anlamında bir sıkıntımız olmuyor. Ulusalda da sarımsağımızı bu biçimde değerlendiriyoruz. Sarımsağımız şuanda yüksek oranda sucuk sektöründe değerlendiriliyor. Ama harbiden marka olan kendine has aroması bulunduğunu iddia eden markalar ile çalışıyoruz. Yine turşu sektöründe kendine turşu olarak markalaşmış sektördeki şirket sahipleriyle sarımsağımız ile çalışıyoruz. Bunun yanında yemek sektöründe yoğun bir şekilde talebimiz var. Biz bu tesisi kurduktan sonra da normaldeki 600-700 ton civarındaki üretimimiz bin tonlara kadar çıktı” şeklinde konuştu.

“13 köyde ekim yapılıyor”


 
İç piyasada ağırlıklı olarak, turşu ve sucuk sektöründe kullanıldığını söyleyen Düzgün, "Bunun yanı sıra paketleme tesisinden sonra yurt dışında ihracat düşünüyoruz. Fakat yurt içi taleplere yetişmekte güçlük çekiyoruz. Bu kooperatifimiz ve projemizin şu şekilde bir katkısı oldu. Eskiden ancak Topaç köyümüzde meydana getirilen sarımsak ekilişleri 13 öteki köyümüzde de geliştirdi. 13 köyümüzde de artık sarımsak ekilişleri yapılmaya başlandı. Bunu aslına bakarsanız arz talep dengesinden ötürü böyle bir istek hayata merhaba dedi. Topaç köyümüzün sadece sarımsağını bizler iç piyasaya anca yetiştirirken, ihracat taleplerine cevap verebilmek için öteki köylerimize de sarımsak ekmeleri talebinde bulunduk. Gerekirse çiftçimize tohum desteği veriyoruz. Kooperatif olarak vatandaşımızın ekmiş olduğu sarımsağı yeniden satın alma garantisi veriyoruz. Eğer istediğimiz rakamlara ve randımanlara ulaşabilirsek ihracat arasında önümüzde hiçbir engel kalmadı” dedi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda