Togg üretime neredeyse hazır - Ekonomistci Togg üretime neredeyse hazır - Ekonomistci
Togg üretime neredeyse hazır


Togg'dan yapılan açıklamaya göre, Togg'un "Yeniliğe Yolculuk" hedefinin çekirdeği olan doğuştan sürdürülebilir Gemlik tesisinde, inşaatın başlamasından bu yana geçen 2 yılda planlar doğrultusunda deneme üretimi için geri sayım başladı.
Togg üretime neredeyse hazır

Emeli 18 Temmuz 2020 tarihinde atılan Togg Gemlik tesisinde planlar doğrultusunda iki yılda tecrübe etme üretimi hazırlıkları başladı.

Gövde, boya ve montaj istasyonlarındaki parçalı provaların başarı göstermiş bir halde gerçekleştirildiği tesiste, tecrübe etme üretimi hazırlıkları sürüyor.

5 gr/m2’den az “uçucu naturel bileşen” salımı ile Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’i, Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’de 1’i bir değerle Avrupa’nın en temizi olan boyahanede, ilk C-SUV gövdesinin boyası atıldı ve aynı gövdenin parça montajı, montaj tesisinde başarıyla tamamlandı.

AR-GE Merkezi, Stil Tasarım Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve Yönetim Merkezi ile Kullanıcı Deneyim Parkı birimlerini de barındıracak olan Gemlik tesisi, bu senenin son çeyreğinde seri üretime hazır olacak.

İLK C-SUV PAZARA ÇIKACAK 

Togg’da, Avrupa normlarında teknik yeterlilik (sertifikasyon) testlerinin tamamlanmasının arkasından 2023 yılının ilk çeyreğinin sonunda C segmentindeki doğuştan elektrikli SUV pazara çıkacak. Ardından tekrar C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak.

Togg, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon tane vasıta üretmeyi planlıyor.

 


TOGG GEMLİK TESİSİ'NİN İKİNCİ YILI

Togg Gemlik tesisinin temeli, 18 Temmuz 2020'de atıldı. Tesisin üstyapı emekleri Ocak 2021’de başlatıldı. Gemlik tesisinin zemin güçlendirilmesi için 44 bin adet beton kolon üretildi. 536 bin metreküp kazı çalışması, 493 bin metreküp yapısal dolgu yapılmış oldu. Tesis inşasında 34 bin ton demir, 325 bin metreküp beton kullanıldı. 230 bin metrekare izolasyon yapılırken, 33 bin ton çelik kolon kullanıldı. Toplam cephe açık oturum 55 bin metrekare olurken, 520 bin metre elektrik kablolama yapıldı. Tesise 160 bin metre boru hattı döşendi. Üretim hatlarında toplam 250 robot devreye alındı ve ekipman montajları tamamlandı. 1,6 kilometrelik kontrol pisti inşası tamamlandı.

1,2 milyon metrekarelik alan üstüne inşa edilen tesis, 230 bin metrekare kapalı alana sahip. İnşaatında 9 bin 700 ferdin görev aldığı tesiste, 3 milyon saatlik emek verme gerçekleştirildi. Gemlik tesisi, üretim kapasitesi 175 bin adede vardığında toplam 4 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak.

Tesisteki çalışmalar, 9 Nisan 2021'den itibaren togg.Com.Tr ve Togg YouTube kanalı üstünden 7/24 anlık olarak seyredildi. Canlı yayını şu ana dek 2 milyondan fazla şahıs izledi. Tesiste 2030 yılına kadar toplam 1 milyon adet akıllı aygıt üretim hedefi bulunuyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda