TL işlemleri tekrar askıda,dolar ne durumda? - Ekonomistci TL işlemleri tekrar askıda,dolar ne durumda? - Ekonomistci
TL işlemleri tekrar askıda,dolar ne durumda?


TL işlemleri tekrar askıda,dolar ne durumda?

Avrupa'nın ünlü uluslararası takas kuruluşu Euroclear Bank ve Clearstream Banking ortak iletişim platformları Bridge üzerinden Türk Lirası işlemlerini "18 Mayıs"tan itibaren askıya alıyor.

 

 
Avrupa'nın önde geleni uluslararası takas kuruluşu Euroclear Bankı ve Clearstream Banking ortak bir karar alaraktan paylaştıkları Bridge isimli bir elektronik haberleşme platformlarından Türk Lirası işlemlerini 18 Mayıs'tan itibaren geçici olarak durdurma kararı aldı.

Clearstream tarafından yapılan açıklamada korona virüs etkisiyle likidite üzerindeki sınırlamalarından dolayı TL işlemlerin geçici olarak durdurulduğu bildirildi. Ekonomi yönetimi kurun dalgalanmasını önlemek için Türk Lirası üzerinde swap ( döviz takas ) anlaşmalarına sınırlamalar getiriyor.. Bazı uzmanlar swapın kısıtlamalarının ilerleyen dönemde döviz bulma konusunda piyasanın işini zorlaştırdığı yorumlarını yapıyor.

Clearstream, Clearstream Banking üzerinden Türkiye ile bağlantılı yerel anlaşmaların olduğu gibi devam edeceğini vurguladı.

Bannockburn Global Forex, Marc Chandler karara ilişkin Türk yetkililerin aldığı önlemler yabancıların Türk Lirası ile işlem yapmasını zorlaştırmış gözüküyor diye konuştu..

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda