Tesla'dan rekor kar - Ekonomistci Tesla'dan rekor kar - Ekonomistci
Tesla'dan rekor kar


Ocak-mart döneminde 310 bin 48 araç satan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, 2022'nin ilk çeyreğinde rekor kar ve gelir elde etti.
Tesla'dan rekor kar

Amerika'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın kârı, bu yılın ilk çeyreğinde 3,7 milyar dolarla üstün dereceli seviyeye ulaştı.


Tesla, 2022'in ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu deklare etti.

Buna göre, şirketin net karı bu yılın ilk çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 255 artarak 3,7 milyar dolara çıktı. Tesla'nın net kârı 2021'in ilk çeyreğinde 1,1 milyar dolar olmuştu.

Tesla'nın ilk çeyrekte elde ettiği gelir de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 artışla 18,8 milyar dolara yükseldi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 10,4 milyar dolar gelir elde etmişti.

Elektrikli otomobil üreticisinin 2021'in ilk çeyreğinde 0,93 dolar olan hisse başına kârı da bu yılın aynı döneminde 3,22 dolara yükseldi.

Tesla, geçindiren tedarik zinciri zorluklarına ve fabrika kapanmalarına rağmen ocak-mart döneminde küresel çapta 310 bin 48 aracın teslimatını gerçekleştirdi.

Şirketten meydana getirilen açıklamada, 2022'nin ilk çeyreğinin Tesla için "bir başka rekor çeyrek" olduğu aktarıldı.

Tedarik zinciri zorluklarının sürdüğüne işaret edilen açıklamada, çip kıtlığına ek olarak son Covid-19 dalgasının tedarik zinciri ve yapınak operasyonları üzerinde baskı oluşturduğu kaydedildi.

Açıklamada, birtakım hammaddelerin fiyatlarının ise son aylarda birkaç kat arttığına dikkat çekilerek "Maliyet yapımız üzerindeki enflasyonist etki, olası olduğunca üretim maliyetlerimizi düşürmeye odaklanmaya devam etmemize karşın ürün fiyatlandırmamızdaki ayarlamalara katkıda bulundu." denildi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda