Termik santrallerin ağır bedelleri - Ekonomistci Termik santrallerin ağır bedelleri - Ekonomistci
Termik santrallerin ağır bedelleri


Sağlık ve Çevre Birliği (HEAL), Türkiye’de son 55 yılda termik santrallerin insan sağlığı üzerindeki ağır sonuçlarını raporladı.
Termik santrallerin ağır bedelleri

Kaynağı ve kurulu gücüne göre Türkiye'de bulunan en büyük 10 termik santrali şunlardır:

Zonguldak Eren (ZETES) Zonguldak İthal Kömür 2.790 MW
Afşin – Elbistan B Termik Santrali Kahramanmaraş Linyit 1.440 MW
Afşin Elbistan A Termik Santrali Kahramanmaraş Linyit 1.355 MW
Cenal Karabiga Termik Santrali Çanakkale İthal Kömür 1.320 MW
İSKEN Sugözü Termik Santrali Adana İthal Kömür 1.320 MW
İÇDAŞ Bekirli Termik Santrali Çanakkale İthal Kömür 1.200 MW
İskenderun Atlas Termik Santrali Hatay İthal Kömür 1.200 MW
Soma B Termik Santrali Manisa Linyit 990 MW
Kemerköy Termik Santrali Muğla Linyit 630 MW
Yatağan Termik Santrali Muğla Linyit 630 MW

 

1965-2020 yılları arasında çalışan 16 ildeki 29 termik santral elektrik üretirken, yaklaşık 200 bin erken ölüme, 117 bin 661 erken doğuma, 62 milyon iş günü kaybına ve 4 trilyon 8 milyar lira da sağlık maliyetine yol açtı.

 

HEAL Türkiye’nin hazırladığı, Kronik Kömür Kirliliği-Türkiye: Kümülatif Sağlık Etkileri Raporu’na göre Türkiye’de 2019 yılında elektriğin yüzde 56’sı fosil yakıtlardan üretildi. Bunun yüzde 37’si kömürdü (kalan pay doğalgaza ait). Son üç yılda ulusal enerji politikasının bir sonucu olarak yerli kömür linyitin elektrik üretimindeki payı arttı. Ayrıca, Aralık 2020 itibariyle Türkiye’de 19 GW kurulu gücünde 29 büyük (yani 100 MW ve üzerinde) kömürlü termik santral bulunuyor. Rapor bu santralleri inceledi.

TERMİK SANTRAL YANARSA VEYA PATLARSA NE OLUR?

Fosil yakıtlar kullanılarak su buharı oluşturulması ile tribünlerin hareket ettirildiği termik santraller, bu sayede elektrik enerjisi üretiyor. Yani enerji üretiminde nükleer enerji değil, fosil yakıtlardan elde edilen enerjiler kullanılıyor. Bu da olası bir orman yangını içerisinde kalsa dahi söz konusu termik santralde büyük bir patlama olması riskini en aza indiriyor.

 

İlk termik santral 1965’de kuruldu

HEAL Türkiye Sağlık ve Enerji Politikaları Kıdemli Danışmanı Funda Gacal’ın açıkladığı rapora göre, termik santrallerin yarım asırlık hava kirliliği karnesi ve buna bağlı insan sağlığı üzerindeki etkileri son derece kötü. Termik santralleri kaynaklı kronik kömür kirliliği erken ölümlerin yanısıra, 1 milyon 247 bin 334 bin çocukta bronşite, 118 bin 542 yetişkinde yeni kronik bronşite, 221 bin hastaneye başvuruya, 462 milyon hasta geçirilen güne sebep oldu.

 

 

Zonguldak’a yeni termik santraller yolda

 

Çanakkalde beş termik santral var

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda