Tereyağı ve krema ihracatı askıya alındı - Ekonomistci Tereyağı ve krema ihracatı askıya alındı - Ekonomistci
Tereyağı ve krema ihracatı askıya alındı


Tarım ve Orman Bakanlığı, tereyağı ve krema ihracatını, meydana gelebilecek arz daralması sebebiyle gıda güvencesinde bir sorun yaşanmaması için 18 Nisan’dan itibaren geçerli olmak suretiyle askıya aldı.
Tereyağı ve krema ihracatı askıya alındı

 

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, 2021 yılında 3 bin 154 ton, bu senenin ocak ve şubat aylarında da toplam 3 bin 874 ton tereyağı ihraç edildi.

Tereyağı fiyatları, Türkiye’de ton başına 5 bin 400-5 bin 500 dolar, ABD’de 6 bin dolar, Okyanusya’da 6 bin 850-6 bin 900 dolar civarında seyrediyor.

Bakanlık, tereyağı ve krema ihracatını, yaklaşan gezim sezonu, bu yılın ikinci yarısında meydana gelebilecek arz daralması ve ülkenin gereksinim duyan yığın derinliğinin sağlanması şeklinde nedenlerle gıda güvencesinde sorun yaşanmaması için 18 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere askıya aldı. Bu karar, projeksiyon ve değerlendirme emekleri sonuçlanana kadar uygulanacak.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda