TCMB'nin rezerv varlığı 105,9 milyar dolara geriledi - Ekonomistci TCMB'nin rezerv varlığı 105,9 milyar dolara geriledi - Ekonomistci
TCMB'nin rezerv varlığı 105,9 milyar dolara geriledi


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları, martta bir önceki aya göre yüzde 4,1 azalarak 105,9 milyar dolara geriledi.
TCMB'nin rezerv varlığı 105,9 milyar dolara geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafınca, Mart 2022 dönemine ilişik "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri" verileri yayımlandı.

Buna bakılırsa, resmi rezerv varlıkları martta bir önceki aya kıyasla yüzde 4,1 azalarak 105,9 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde döviz varlıkları yüzde 7,9 azalışla 56,1 milyar dolara düşerken, altın cinsinden biriki varlıkları ise yüzde 0,7 artışla 42 milyar dolara çıktı.

Vadesine 1 sene yada daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankasının evvel belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden dünyaya gelen yükümlülükler) martta bundan önceki aya bakılırsa yüzde 4,5 azalarak 21,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın 15,4 milyar doları anapara, 5,7 milyar doları faizden oluştu.

Aynı dönemde, Merkez Bankasının yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri ortalama 62,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, bu tutarın 21,5 milyar doları bir ay vadeli olarak kayıtlara geçti.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl arasında ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu.

Söz mevzusu yükümlülükler martta bundan önceki aya bakılırsa yüzde 1,1 azalarak 53,1 milyar dolara indi.​​​​​​

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda