Tazmanya 100 aşısız sağlık çalışanını işten çıkardı - Ekonomistci Tazmanya 100 aşısız sağlık çalışanını işten çıkardı - Ekonomistci
Tazmanya 100 aşısız sağlık çalışanını işten çıkardı


Kathrine Morgan-Wicks, Tazmanya'da 100'den fazla aşılanmamış sağlık çalışanının işten çıkarıldığını söyledi.
Tazmanya 100 aşısız sağlık çalışanını işten çıkardı

Tazmanya'da 100'den fazla sağlık çalışanı, eyaletin koronavirüs aşılama talimatına uymadığı için işten çıkarıldı.

Tazmanya hükümeti, 31 Ekim'den itibaren sağlık personelinin COVID-19'a karşı “yeterince aşı” olmasını şart koşan talimatı uygulamaya koydu.

Eyalet Sağlık Komutanı Kathrine Morgan-Wicks Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, "Bu süreçte uyumsuzlukla ilgili olarak 100'den fazla personeli işten çıkardık" dedi.

“Yasal bir halk sağlığı yönergesine uymamanın bir başarısızlık olduğuna dikkat çekerek.”

Tazmanya'nın sağlık sistemi, devlet sınırların Aralık ortasında yeniden açılmasından bu yana ikinci bir COVID-19 dalgası yaşadığı için artan baskı altında.

Belgelenmiş aktif vakalar, 2108 yeni enfeksiyon bildirilerek Cuma günü 12.883'lük rekor seviyeye itildi.

Yeni vakalar, arka arkaya dört gün boyunca 2000'lerin ortalarından ortalarına kadar sürdü. Eyaletin günlük vaka sayısı bu haftadan önce sadece iki kez 2000'i aşmıştı.

Bayan Morgan-Wicks, 163 sağlık çalışanının pozitif test ettiğini ve 217'nin yakın temaslı olarak kabul edildiğini söyledi.

Özellikle Royal Hobart Hastanesi ve Launceston Genel Hastanesi'nde hastaneler üzerindeki operasyonel baskıların arttığını söyledi.

“(Yaşadığımız) acil durumlarda bekleme sürelerinin artması ve elektif cerrahi üzerinde bazı etkiler” dedi.

Her iki büyük hastanenin de COVID-19 yönetim planlarının üçüncü seviyesine yükseltilebileceğini ve bunun da hizmetlerin “yeniden yapılandırılması” ile sonuçlanabileceğini söyledi.

Enfeksiyonlardaki son artışa rağmen, Tazmanya'nın hastaneye yatış oranı nispeten düşük, 30 vaka hastanede ve hiçbiri yoğun bakımda değil.

Ulusal kabine Mart ayı ortasında, vakalarla yakın temasta bulunan kişiler için karantina gereksinimlerinin sonlandırılıp sonlandırılmayacağını değerlendirdiğini belirtti.

Tazmanya Küçük İşletme Konseyi ve Tazmanya Ticaret ve Sanayi Odası, eyalet hükümetine yakın temas karantina gerekliliklerini kaldırma çağrısında bulundu.

Eyalet Halk Sağlığı Direktörü Mark Veitch, “Buna kesinlikle açığız ve doğru zamandayız” dedi.

“Risk, şu anda etrafta çok fazla COVID olduğu zaman, bu karantina önlemini alırsanız… aslında durumu iyileştirmek yerine işletmeler için daha da kötüleştirebilirsiniz.

"BA.2 suşunda oldukça uzun süreli bir dalgalanma var. Muhtemelen Nisan ayında hafiflemeye başlayacak.

"Temas yönetimini karantinayla değiştirip değiştirmediğimizi, temas yönetimini RAT'ler gibi diğer önlemlerle değiştirip değiştirmeyeceğimizi düşünmek için uygun zaman muhtemelen Nisan ayı sonunda."

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda