Sonsuza kadar yaşayabilir miyiz? Yeni yaşlanma karşıtı aşı ölümsüzlüğü bir adım daha yaklaştırabilir - Ekonomistci Sonsuza kadar yaşayabilir miyiz? Yeni yaşlanma karşıtı aşı ölümsüzlüğü bir adım daha yaklaştırabilir - Ekonomistci
Sonsuza kadar yaşayabilir miyiz? Yeni yaşlanma karşıtı aşı ölümsüzlüğü bir adım daha yaklaştırabilir


Sonsuza kadar yaşayabilir miyiz? Yeni yaşlanma karşıtı aşı ölümsüzlüğü bir adım daha yaklaştırabilir

Ya sonsuza kadar yaşayabilseydin? Bu, hem kurgusal süpervizörler hem de Silikon Vadisi milyarderleri tarafından uzun zamandır üzerinde düşünülen bir soru .

Şimdi Japonya'daki araştırmacılar , yaşlanma sürecine katkıda bulunan hücrelere karşı başarılı bir aşı denemeleriyle insan ömrünü uzatmaya yönelik bir adım atmış olabileceklerini söylüyorlar .

Tokyo'daki Juntendo Üniversitesi'nden araştırmacılar, laboratuvar denemelerinde, yaşlanan hücrelerde bulunan bir proteini hedef alan bir ilacın - doğal olarak kendilerini yeniden üretmeyi bırakmış olanlar - yaşlı farelerde kırılganlığın ilerlemesini yavaşlattığını söyledi.

 

 

 

Aşı ayrıca yağ dokusu ve kan damarlarındaki yaşlanan hücreleri başarıyla hedef alarak yaşlanmayla bağlantılı diğer tıbbi durumlar üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini düşündürdü.

Juntendo profesörü Toru Minamino, Japonya'nın Jiji haber ajansına verdiği demeçte, "Aşının arteriyel sertleşme, diyabet ve diğer yaşlanma ile ilgili hastalıkların tedavisine uygulanmasını bekleyebiliriz ."

Hücresel yaşlanma nedir?

Hücreler, genellikle DNA'larında doğal olarak meydana gelen hasara yanıt olarak, kendilerini kopyalamayı bıraktıklarında yaşlanırlar. Hücresel yaşlanmanın, yaşlanma sürecinin kendisine ve ayrıca Alzheimer ve bazı kanserler gibi yaşlanmayla ilişkili hastalıklara katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Leicester Üniversitesi Kanser Mekanizmaları ve Yaşlanma Laboratuvarı başkanı Dr Salvador Macip, Euronews Next'e verdiği demeçte, "Yaşlı hücreler dokunun işlevini bozan bir dizi faktör salgılar."

 

 

Ancak çok heyecanlanmadan önce, araştırmacıların hala bir canlının ömrünün ne kadar uzatılabileceğini bilmediklerini akılda tutmakta fayda var.

"Bu çok ilginç bir soru ve hala üzerinde anlaşamadığımız bir soru. Bazıları insan ömrü için 'zor' bir sınır olduğuna inanırken (şu anki tahmin yaklaşık 130 yıldır), bazıları ise kağıt üzerinde ölümsüzlüğün olması gerektiğini düşünüyor. mümkün olabilir," dedi Macip.

"Ömrün ne kadar uzatılabileceğini ve bir sınır olup olmadığını bilmek için henüz erken".

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda