SENYORAJ GELİRİ NEDİR? - Ekonomistci SENYORAJ GELİRİ NEDİR? - Ekonomistci
SENYORAJ GELİRİ NEDİR?


Senyoraj; hükümetlerin, merkez bankalarına verdiği yetkiyle piyasaya sürülen yani basılan tüm paranın birim maliyetinin, paranın üzerindeki yazılı olan nominal değerli satın alma gücünden düşüldüğünde kalan kârın tamamı senjoraj geliri olarak adlandırılır.
SENYORAJ GELİRİ NEDİR?

Senyoraj  gelirlerini sadece merkez bankaları gerçekleştirebilir.

Günümüzde, bu gelirleri yani senyoraj kazancını, gerçekleştirebilecek tek resmi kurum merkez bankalarıdır. Bunu basit bir örnekle ifade edecek olursak; Merkez Bankası 200 liralık banknot olarak kağıt para bastı diyelim, basılan bu 200 liralık paranın birim maliyeti çok düşük bir tutardır. Bu üretimin maliyetini 1 lira olarak düşündüğümüzde, aradaki fark 199 lira olacaktır. İşte bu 199 liralık fark Merkez Bankası’nın 1 adet için basılan 200 liralık banknottan elde ettiği gelirdir, yani kârdır. Başka bir ifadeyle 1 liralık maliyetle 200 liralık satın alma gücünü piyasaya sunmuş olmakta ve kendisine büyük tutarda gelir yaratmaktadır. Yaratılan bu gelir hazineye devredildiğinden, hükümete yani devlete çok kısa sürede çok büyük kazançlar sağlama özelliğine sahiptir.

Senyoraj kazancı sürekli yapılabilir mi?

Bu sorunun yanıtı kesinlikle hayırdır. Senyoraj; her zaman, sürekli ve sıklıkla yapılamaz. Merkez Bankaları sürekli ve sıklıkla para basarak yüksek gelir ve kâr elde ederek hükümetlere kısa sürede çok büyük gelir kaynakları yaratamaz. Bunun ilk olumsuz sonucu enflasyonun hızlı ve aşırı şekilde yükselmesi, satın alma gücünün erimesidir. Ayrıca gelir, gider ve ödemeler dengesinin bozulmasına, döviz fiyatlarının aşırı yükselmesine ve yükselen döviz fiyatlarına talebin daha da artarak devam etmesine, sonuçta ülke vatandaşları  yabancı paralara veya altın gibi değerli emtialara yönelerek, işlerin yani ekonominin tamamen kontrolden çıkmasına neden olur.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda