Satılık ve kiralık ev ilanlarına 25 bin tl ceza geliyor - Ekonomistci Satılık ve kiralık ev ilanlarına 25 bin tl ceza geliyor - Ekonomistci
Satılık ve kiralık ev ilanlarına 25 bin tl ceza geliyor


Satılık ve kiralık ev ilanlarına 25 bin tl ceza geliyor

Sahibinden satılık ve kiralık için yeni düzenleme geliyor 

Sadece yetki belgesi olan emlakçılar ilan verebilecek

Resmi Gazete ile yayımlanan son düzenlemeye göre Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik için verilen son tarih 31 Ağustos 2020 olarak duyurulmuştu. Yani 31 Ağustos 2020 tarihi itibari ile yeni bir erteleme kararı çıkmadığı takdirde taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilecek.

 

Vatandaşlar ilan veremeyecek!

Yönetmelik, ‘kaçak emlakçılara’ da çözüm getiriyor. Buna göre, taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alanlar yapabilecek. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesi şartı da getirildi. Emlakçılar ve tüketicilerin emlak alım satımı ve kiralamasında en büyük sorunlarından biri kayıt dışı emlakçılar. Devletten vergi kaçıran kayıt dışı emlak ofisleri, aynı zamanda tüketicide de mağduriyetlere sebep oluyor.

 

Cezai yaptırım gelecek!

 

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, emlakçılar ve tüketicinin asıl sorununun ‘komisyon’ değil, ‘kayıt dışı’ emlakçılar olduğuna dikkat çekti. Aşa, “Yönetmelik sonrası herkes komisyon konuşuyor. Ancak biz komisyonları zaten tüketici ile ortak bir noktada buluşup çözebiliyoruz. Ama kayıt dışı sektör, bizlerin de adını kötüye çıkarıyor” dedi. Yetki belgesinin bu anlamda önemli bir adım olduğunu anlatan Aşa, yanı sıra cezai yaptırımlar istediklerini söyledi. Aşa, Bir iki bin lira ceza ile kurtulacağını düşünen kayıt dışı ofisler, tüketiciyi zora sokuyor. Yetki belgesi için ticaret il müdürlüklerine başvuru yapılacak. Sicil kaydı olanlar ise, müktesep hak olarak, devam edebilecek diye konuştu.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda