Rusya, Ukrayna sınırına 7 bin asker daha gönderdi. - Ekonomistci Rusya, Ukrayna sınırına 7 bin asker daha gönderdi. - Ekonomistci
Rusya, Ukrayna sınırına 7 bin asker daha gönderdi.


Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askerlerinin bazılarını geri çektiği yönündeki açıklamasının doğru olmadığını ve Moskova'nın sınıra ilave 7 bin asker daha gönderdiğini iddia etti.
Rusya, Ukrayna sınırına 7 bin asker daha gönderdi.

Basın mensuplarına telekonferans yöntemiyle Ukrayna konusunda bilgilendirme yapan ve ismi açıklanmayan ABD'li yetkililer, Moskova'nın "asker çektik" iddiasını yalan olduğunu beyan etti.

ABD'li üst düzey yetkili, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki bazı askerlerini geri çekmiş olduğu iddiasının doğru olmadığını, bunun aksine son günlerde Moskova'nın sınıra ilave 7 bin civarında asker daha gönderdiğini iddia etti.

Yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in diplomasiye aleni olduğu yönündeki ifadelerinin aksine savaşa hazırlık yaptığını da savunarak, "Kamuoyu önünde görüşmeye aleni olduklarını ve gerilimi düşürme iddialarını dile getiriyorlar, ama hem de gizli olarak savaş için hazırlık yapıyorlar." dedi.

Amerika Dışişleri Bakanı Antony Blinken da dünkü açıklamasında Rusya'nın sınırdan asker çekmiş olduğu yönündeki iddiaları doğrulayacak bulgulara haiz olmadıklarını söylemişti. Blinken, “Rusya'nın dediği bir şey var, bir de yaptığı şeyler var. Güçlerinde herhangi bir geri istifa görmedik. Ukrayna sınırları süresince fazlaca tehditkar bir biçimde kalıyorlar. Söylediklerini uygularlarsa iyi olur. Ama şimdiye kadar görmedik.” ifadelerini kullanmıştı.

Amerika Başkanı Joe Biden önceki günkü konuşmasında Rusya-Ukrayna sınırında 150 bin civarında Rus askerinin yığınak yaptığını anlatım etmişti.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda