Osmanlının 100 milyonluk mirası için 5 mezar açıldı - Ekonomistci Osmanlının 100 milyonluk mirası için 5 mezar açıldı - Ekonomistci
Osmanlının 100 milyonluk mirası için 5 mezar açıldı


Osmanlı Sadrazamı Avlonyalı Mehmed Ferid Paşa’nın mirası, torunları arasında tartışma çıkarttı. Varislerden biri, mirasçı olmadıkları iddiasıyla ikiz kuzenlerine dava açtı.
Osmanlının 100 milyonluk mirası için 5 mezar açıldı

Aşiyan’daki 5 kabir açılarak kemik örnekleri alındı.
İkinci Abdülhamid dönemi sadrazamlarından Avlonyalı Mehmed Ferid Paşa’nın bıraktığı 100 milyon liralık miras, torunlarını karşı karşıya getirdi.

TRT’nin haberine gore sadrazamın soyu, eşi Rafet Hanım’dan olan evlatları Celalettin Paşa ve Hatice Seniye Hanım’dan devam etti.

İddiaya gore Celalettin Paşa’nın varisi olan torun, Hatice Seniye Hanım’ın nüfusta kaydı olmadığı için sadrazamın kızı olmadığını öne sürdü.

MAHKEMEYE YANSIDI

Hatice Seniye Hanım’ın ikiz torunlarına mirastan ayrılmaları için dava açtı.

Bunun üzerine ikiz torunları, Hatice Seniye Hanım’ın sadrazamın kızı olduğuna dair kesinleşmiş mahkeme kararlarını, tarih kitaplarında yer edinen malumat ve fotoğrafları delil olarak göstererek yargıya başvurdu.

İki bacı nüfus kayıtlarının düzeltilmesi talebiyle İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme de DNA tespiti için fetih edilmesi mezar sonucu verdi. Bunun üstüne İstanbul’daki Aşiyan Mezarlığı’ndaki 5 mezar açıldı.

5 MEZARDAN KEMİK PARÇASI ALINDI

Sadrazamın eşi Rafet Hanım’ın 75, oğlu Celalettin Paşa’nın 50, Hatice Seniye Hanım’ın ise 80 senelik mezarları açıldı.

İki toruna ilişik mezarın da açılmasıyla 5 kabir yerinden DNA tespiti için kemik parçaları alındı.

Adli Tıp Kurumuna gönderilen parçaların araştırma sonuçları planlanıyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda