Nüfuzmatik ile işlemler artık Nüfus Müdürlüğünde daha kolay - Ekonomistci Nüfuzmatik ile işlemler artık Nüfus Müdürlüğünde daha kolay - Ekonomistci
Nüfuzmatik ile işlemler artık Nüfus Müdürlüğünde daha kolay


Nüfus müdürlüklerinin iş yükünü azaltmak ve işlemleri kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen "Nüfusmatik"ler 81 ilde 105 noktada hizmet vermeye başladı.
Nüfuzmatik ile işlemler artık Nüfus Müdürlüğünde daha kolay

İçişleri Bakanlığı mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli yazılım ile geliştirilen ve 10 Ocak tarihinde 50 ildeki nüfus müdürlüklerinde hizmet vermeye başlamış olan “Nüfusmatik” uygulaması, ülke genelinde yaygınlaştırıldı. 81 ilde 105 noktada hizmet vermeye süregelen Nüfusmatikler ile nüfus müdürlüklerinin iş yükü azaltılırken, vatandaşlara işlemelerini daha kolay yapabilme imkanı sağlandı.

Bir ayda 10 bini aşkın kişi muamele yapmış oldu


İlk etapta 50 ilde faaliyete başlayan Nüfusmatiklerde bir ayda 10 bini aşkın kişi işlem gerçekleştirmiş oldu. Türkiye Cumhuriyeti hüviyet kartı sahibi olan vatandaşlar, Nüfusmatikte yer edinen parmak izi aleti ile hüviyet doğrulaması yaptıktan sonra kimlik kartı işlemleri (Bilgi görüntüleme, pin, şahsi bildiri değişiklik yapma vb.), adres beyanı, kimlik kartı başvurusu, 15 yaş altı evlatların anne babaları tarafınca kimlik kartı başvurusu, kimlik kartına e-imza yükleme, kimlik kartına sürücü belgesi yükleme, buluşma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Nüfusu 50 binin üstünde olan muhtarlıklarda, havalimanlarında, belediyelerde ve Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde Nüfusmatiklerin yer almasına ait planlamalar ise devam ediyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda