Mining için ekran kartı tavsiyesi - Ekonomistci Mining için ekran kartı tavsiyesi - Ekonomistci
Mining için ekran kartı tavsiyesi


Mining için ekran kartı tavsiyesi

 

Nvidia CMP 170HX

 

Görüntüleri yeni sızdırılan, Nvidia CMP 170HX ekran kartı şu zamana kadar ki en iyi hashrate oranına sahip ekran kartı olacağı biliniyor fiyatı ise henüz belli değil. Fakat 14.59 USD yani günlük 116-120 Türk Lirası değerinde olacağı bilinmekte, hashrate oranı ise 120nin üstünde.

 

Nvidia RTX 3090

Kripto paralara yapılan yatırımlar tüm dünyada artık fazlasıyla yaygın. Özellikle son dönemde ülkemizde de kripto paralara karşı büyük bir merak oluşmuşken, pek çok kişi ise kripto para madenciliğine gönül vermiş durumda. Bu nedenle NVIDIA ve AMD gibi üreticilerin ekran kartları piyasaya çıkar çıkmaz bir anda tükeniyor ve bunun neticesinde de stok problemleri yaşanıyor. Ancak kripto para madenciliği için ekran kartına ihtiyaç yok. Yalnızca bir GameBoy bile yeterli oluyor. En azından Stacksmashing isimli YouTube kanalının iddiası bu yönde.

Mining Nedir? Nasıl Yapılır?
Yeni Bitcoin’ler üretmek ve bu piyasanın varlığını devam ettirmek adına Bitcoin madenciliği yapmak şart! Buna ek olarak, Bitcoin piyasası içerisindeki finansal işlemleri onaylamak ve transferleri sağlamak da yine Bitcoin madenciliğini gerekli kılan detaylar arasında bulunur. Bitcoin madenciliğinin temelinde tahmin edebileceğiniz üzere Blockchain yer alır. Bir başka deyişle, bu işlemlerin güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak, merkezi olmayan bir sistemle çalışan Bitcoin madenciliği; kullanıcılarına farklı avantajlar da sunar. En hızlı şekilde blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıya ödül verilir. Ancak, Bitcoin üretimini zorlaştıran etmenler de bulunur. Bitcoin üretimi ile beraber meydana gelen blokların zorluk seviyeleri de eskiye kıyasla artar. Bu noktada, işin teknolojik gereksinim yönü ön plana çıkar. Bir başka deyişle, Bitcoin madenciliğinin sorunsuz olarak yapılması adına işlemci bakımından güçlü olan bilgisayarlara gerek duyulur.

 

Bitcoin Madenciliğinin Avantajları Nelerdir?
Bitcoin madenciliğinde üretim yapmak karlı bir iş mi sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü, bunun karlı bir girişim olup olmadığını belirleyen çok sayıda husus bulunur. Bilgisayar sistemine güç bağlamayı başaran elektriğin maliyetinin ne kadar olduğu önemli bir detaydır. Buna ek olarak, bilgisayar sisteminin kullanılabilir olup olmadığı da belirleyicidir. Bitcoin madenciliğinin de kendisine özgü bileşenleri yer alır. Her şeyden önce, daha fazla madenci sisteme girdikçe güçlük seviyesinin değiştiğini söyleyebiliriz. Daha fazla madencinin pazara girmesiyle beraber seviyenin dengeli olmasını sağlamak adına güçlük seviyesi artar. Buna ek olarak, karlılığı belirleyen bir diğer faktör ise Bitcoin fiyatı olacaktır. Bir başka deyişle, standart ve sabit para birimleriyle kıyaslandığında Bitcoin fiyatı karlılığı önemli ölçüde etkiler.

Bitcoin madenciliğinin karlı olup olmadığını belirleyen etmenlerden birisi de 2013 yılındaki gelişmeyle yakından alakalıdır. Bitcoin madenciliği yazılımının ortaya çıkmasıyla beraber kapasite artışının yaşanması bu süreci verimsiz hale getirdi. Yine de kişisel bilgisayarlarla Bitcoin madenciliği yapmak mümkündür. Bir başka deyişle, eskisi gibi kar getirmesi de sağlanabilir. Son olarak, ödül sisteminin değişmesinin de Bitcoin madenciliğini olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. Eskisi kadar çok ödül kazanmak artık mümkün değildir.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda