Meta Whatsapp, ABD'de Nova cüzdanıyla uygulama içi kripto ödemelerini deniyor - Ekonomistci Meta Whatsapp, ABD'de Nova cüzdanıyla uygulama içi kripto ödemelerini deniyor - Ekonomistci
Meta Whatsapp, ABD'de Nova cüzdanıyla uygulama içi kripto ödemelerini deniyor


Meta Whatsapp, ABD'de Nova cüzdanıyla uygulama içi kripto ödemelerini deniyor

Whatsapp, kullanıcıların yine Meta'ya ait olan Novi dijital cüzdanını kullanarak para gönderip almalarını sağlayacak uygulama içi kripto para ödemelerini deniyor.

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, dijital para birimi Libra'nın piyasaya sürülmemesinin ardından birkaç aydır cüzdan uygulaması üzerinde çalışıyor.

Novi başkanı Stephane Kasriel Çarşamba günü bir tweet'te pilot programın yalnızca ABD'de sınırlı sayıda insan tarafından kullanılabileceğini söyledi.

 

Novi, ödeme sisteminin amacının küresel finansal sistemlere erişemeyen milyonlarca insana yardım etmek olduğunu söyledi.

 

Novi yaptığı açıklamada, "Küresel finansal sistemin dışında kalmanın insanların yaşamları üzerinde gerçek sonuçları var ve en yüksek bedeli ödeyenler genellikle en yetersiz hizmet alan insanlar oluyor" dedi.

"İnsanlar uluslararası olarak ailelerine para göndermek istediğinde maliyetler yüksek ve beklemeler uzun sürüyor. Mevcut sistem onları başarısızlığa uğratıyor ve ihtiyacımız olan yeniliği destekleyecek bir dijital finansal mimari yok".

Nasıl çalışacak?

Novi dijital cüzdanını kullanabilenler, US PAX Dolla (USDP) jetonunu gönderip alabilecekler. Stabil bir kripto para birimidir, yani değeri ABD dolarına sabitlenmiştir.

 

Token ayrıca New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından da düzenlenmektedir.

 

 

Meta, USDP'ye değer verdiğini çünkü son zamanlarda geniş bir satış sırasında değerinin beşte birinden fazlasını kaybeden Bitcoin gibi diğer kriptolardan daha istikrarlı olduğunu söyledi.

Ether ve Bitcoin gibi diğer kriptolar henüz mevcut değil. Meta'nın kendi tokeni Diem de henüz platformda mevcut değil, ancak şirket hala desteklediğini söyledi.

 

 

Meta ayrıca, Diem düzenleyici onayı aldıktan sonra Novi uygulamasının USDP'nin yerine Diem ile değiştireceğini söyledi.

Novi yaptığı açıklamada, "USDP rezervleri tamamen ABD doları tarafından destekleniyor ve %100 nakit ve nakit eşdeğerlerinde tutuluyor" ifadesine ek olarak, "insanlar paralarını istedikleri zaman yerel para birimlerinde kolayca çekebilirler" anlamına geliyor.

"Novi pilot yolculuğunun henüz çok başındayız, bu nedenle bu yeni giriş noktasını bir ülkede test etmeye karar verdik ve insanlardan bu yeni deneyim hakkında ne düşündüklerini duyduktan sonra bunu genişletmeye çalışacağız. Novi'nin CEO'su Stephane Kasriel söyledi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda