Merkez Bankası rezervleri geriledi - Ekonomistci Merkez Bankası rezervleri geriledi - Ekonomistci
Merkez Bankası rezervleri geriledi


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) brüt döviz rezervleri 25 Şubat haftasında 113,14 milyar dolar seviyesine geriledi.
Merkez Bankası rezervleri geriledi

Merkez Bankası'nın rezervlerinde 25 Şubat haftasında gerileme görüldü.

Merkez Bankası verilerine nazaran brüt rezervler 114,01 milyar dolardan 113,14 milyar dolar seviyesine geriledi.

Net rezervlerde de gerileme izlendi. 18 Şubat haftasında 19,8 milyar dolar olan net rezervler 25 Şubat haftasında 18,2 milyar dolara düştü.

Swap hariç net rezervlerde toparlanmanın devam ettiği de görüldü. Buna göre swap hariç net Döviz rezervi eksi 42,9 milyar dolar olarak kaydedildi. Bir önceki hafta bu rakam eksi 43,2 milyar dolar olmuştu.


Kur korumalı mevduat 500 milyar TL'yi aştı
TCMB rezervleri açısından da takip edilen kur korumalı mevduatlara ilişkin haftalık veriler de yayımlandı. Buna gore 25 Şubat haftasında kur korumalı mevduatlar 520,14 milyar TL olarak kaydedildi.

Aynı haftada yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 156 milyon dolar azalarak 215,8 milyar dolar oldu.

Parite etkisinden arındırılmış veriye bakıldığında ise döviz mevduatlarının 185 milyon dolar arttığı görüldü. Bu veri setine nazaran reel kişilerin döviz mevduatlarında artış 1,2 milyar dolar oldu. Tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise 1 milyar dolarlık azalış görüldü.

Tahvilde 5 ayın en süratli çıkışı
TCMB'nin yayımladığı haftalık menkul değer istatistiklerinde ise tahvillerdeki satış öne çıktı. Buna bakılırsa 25 Şubat haftasında yabancı yatırımcı tahvilde 371 milyon dolarlık satış gerçekleştirmiş oldu.

Bu sayı Eylül 2021'den bu yana en yüksek çıkışa işaret etti.

Hisse tarafında ise nette 87 milyon dolarlık satış görüldü.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda