Masaktan 4 Kripto Para Borsasına Ceza - Ekonomistci Masaktan 4 Kripto Para Borsasına Ceza - Ekonomistci
Masaktan 4 Kripto Para Borsasına Ceza


Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve Eliptik Yazılım ve Ticaret AŞ (BTC Türk) Para cezası ile karşı karşıya
Masaktan 4 Kripto Para Borsasına Ceza

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto mevcudiyet hizmet sağlayıcıları Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve Eliptik Yazılım ve Ticaret AŞ (BTC Türk) hakkındaki toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uyguladı.

AA'nın haberine göre, kripto mevcudiyet hizmet sağlayıcıları 1 Mayıs 2021'den itibaren 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yükümlü olarak belirlenmişti.

Bu kapsamda MASAK, web sitesinden kripto hizmet sağlayıcılara ait rehber yayımlamış ve bu şirketlerin doğal olarak oldukları yükümlülükler; müşterinin tanınması, şüpheli muamele bildirimi, bilgi ve belge verme, sürekli bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak belirlenmişti.

MASAK tarafınca söz mevzusu hükümler kapsamında denetimler gerçekleştirildi. Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve BTC Türk nezdinde 2021'de yapılan mecburiyet ihlallerine ait olarak, 2022'de laf mevzusu hizmet sağlayıcılarına yönetimsel para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda, Bitci Teknoloji AŞ ile alakalı 4 milyon 250 bin lira, Icrypex Bilişim AŞ'ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ'ye 8 milyon lira, BTC Türk'e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası uygulandı.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda