Madenciliğe Başlanacak En Az Gereksinimli Ethereum eRush (EER) Nedir?


Bu makalemızda, program bilmeyen insanların bile 5 dakika içersinde kendi bilgisayarları üstünden madencilik yapabilmesini vadeden Ethereum eRush'ın ne olduğuna, nasıl işlediğine, nereden satın alabileceğinize ve nasıl madenci olabileceğinize yakından bakacağız.
Madenciliğe Başlanacak En Az Gereksinimli Ethereum eRush (EER) Nedir?

Bu makalemızda, program bilmeyen insanların bile 5 dakika içersinde kendi bilgisayarları üstünden madencilik yapabilmesini vadeden Ethereum eRush'ın ne olduğuna, nasıl işlediğine, nereden satın alabileceğinize ve nasıl madenci olabileceğinize yakından bakacağız.
Geçtiğimiz aylarda kripto pazarındaki macerasına başlayan Ethereum eRush (EER), dünyadaki ilk 'Proof of Live' konsensüsü olarak biliniyor. Genel anlamda program bilmeyen bireylerin bile kendi bilgisayarları üstünden kolay bir kurulumla madenciliğe başlaması üstüne kurulu olan bu projede, madencilik yapan herkes yatırdıkları/kilitledikleri tutara bağlı olarak günlük ödülden pay alıyor.

Bu noktada kullanıcılar, ilk etapta kilitlenen oranı 90 gün sonra cüzdan hesaplarından çekebiliyorlar fakat çekim yapılırsa madencilik sona eriyor. Sistemde günlük 16.384 adet EER, aktif madenci adedi ve madencilerin kilitledikleri orana bağlı bir şekilde paylaştırılıyor. Yani, bütün madenciler ödülden eşit bir şekilde pay almıyor. 

Ethereum eRush (EER) nedir?
Ethereum eRush (EER)

Herhangi bir CEO'su bulunmayan, açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz proje olan EER, Ethereum blokzinciri üstüne kurulmuş ERC-20 token'ı olarak karşımıza çıkıyor. Dünyadaki ilk canlı kalma kanıtlı konsensüs algoritmasına sahip olan bu sistem, asli anlamda bilgisayarınızı 24 saat açık tutarak para kazanmayı vadediyor. Üstelik bilgisayarınızın çok üst seviye bir donanıma sahip olması da gerekmiyor.

Sistemde günlük 16.384 adet ödül, madencilere stake ettikleri yani kilitledikleri oranda bölüştürülüyor. İki sene sonra bu sayı, yarı yarıya azalarak 8.192 adete düşecek ve her bir madencinin payına düşen EER oranı azalacak. Proje kapsamında çıkarılması plan edilen toplam EER oranı ise 24.092.240 adetle sınırlı. 

Ethereum eRush, kısa sürede 1.000'i aşkın aktif madenciye ulaştı:


Madenciliğin kolay olduğundan ötürü sistemde kısa sürede 1.000'den çok aktif madenciye ulaşıldı. Bu noktada EER'yi başka token'lardan ayıran en mühim farkı, para ile beraber makale da gönderilebilen tek token olması. Bu MEMO özelliği ile iki şahıs kendi arasında şifreli olarak mesajlaşabiliyor. Yani, en kolay numuneyle eRush gönderirken yanına bir not ekleyerek karşı tarafa iletebiliyorsunuz.

Bu proje yardımıyla EOS ve Stellar gibi birtakım coin'lerde tespit edilen MEMO özelliği, ilk kez merkeziyetsiz bir veri tabanı ile token'lara birleşik edilmiş oldu. Bu noktada eRush (EER) ERC-20 tabanlı bir token olsa da üstüne ERC-20'de olmayan MEMO özelliği inşa edildiği amacıyla sadece ERC-20 özelliklerini taşıdığı söylenemez.

Bunun dışında stake edebilme özelliği de ERC-20'lerde olmayan fakat eRush'ın kontratına eklenen bir standart olarak karşımıza çıkıyor. 3 ay sonra bu stake'i geri çekebilme ve not gönderebilme özellikleri, tekrar EER'yi değişiklaştıran özelliklerinden.

Nasıl EER satın alınır?


Proje kapsamında 20.000 dolara yakın likiditeye ulaşan Ethereum eRush (EER)'yi madencilik yaparak kazanabileceğiniz gibi satın alma imkânınız da bulunuyor. Coin, şu anda 100 milyon doların üstünde likidite havuzuna sahip olan Uniswap üstünde listeleniyor.

Site üstünde ETH ve WETH gibi çoğu tanınmış kripto para birimi, satın alma aracı olarak kullanılabiliyor. Bunun amacıyla buradaki bağlantıya tıklayarak Uniswap'ın alakalı sayfasına ulaşabilir, kripto cüzdanınızda tespit edilen desteklenen rastgele bir para birimi ile EER satın alabilirsiniz.

Nasıl EER madencisi olunur?


Madenciliğe değişik bir bakış açısı kazandıran Ethereum eRush, isteyen her bireyin aşağı yukarı 10 dakikalık bir kurulum sürecinin sonrasında kolay bir şekilde madenciliğe başlamasına imkan tanıyor. Bunun amacıyla ilk olarak içersinde en az 0,2 Ether tespit edilen bir Ethereum cüzdanına sahip olmak gerekiyor.

Daha sonrasında infura.io gibi bir web3 sağlayıcısı ve bir oran Ethereum eRush coin'i stake ederek (bu sayı en az  100, maksimum 2.999 EER) madencilik yapmaya başlanabilir.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda