Litvanya, Rusya'dan doğalgaz alımını tamamen durdurdu - Ekonomistci Litvanya, Rusya'dan doğalgaz alımını tamamen durdurdu - Ekonomistci
Litvanya, Rusya'dan doğalgaz alımını tamamen durdurdu


Litvanya'nın bu ayın başından itibaren Rusya'dan doğalgaz alımını tamamen durdurduğu bildirildi.
Litvanya, Rusya'dan doğalgaz alımını tamamen durdurdu

 

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, "Bu aydan itibaren Litvanya’da artık Rus gazı yok. Yıllar önce ülkem, bugün saldırganla enerji ilişkilerini asla sıkıntısız kesmemize müsaade eden kararlar verdi. Biz yapabiliyorsak, Avrupa'nın kalanı da yapabilir" ifadelerini kullandı.

Litvanya Enerji Bakanı Dainius Kreivys, Rusya’dan gaz ithalatının durdurulmasını "Litvanya’nın enerji tarihinde bir dönüm noktası" olarak vasıflandırdı.

Rus gazını terk eden ilk Avrupa ülkesi olduklarını belirten Kreivys, bu durumun yıllardır yürütülen tutarlı enerji politikalarının ve zamanında alınan altyapı kararlarının bir sonucu bulunduğunu söylemiş oldu.

Litvanya Enerji Bakanlığının web sitesinden meydana getirilen açıklamada, Rusya’nın Avrupa'daki “enerji şantajına” ve Ukrayna'daki savaşa yanıt olarak Rusya'dan gaz ithalatının durdurulduğu, Belarus üzerinden ülkeye Rus gazı akışını elde eden Amber Grid şirketi verilerinin 2 Nisan itibarıyla sıfırı gösterdiği açıklandı.

Ülkenin gaz ihtiyacının tamamının sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) yolu ile sağlandığı belirtilerek, önümüzdeki aylarda ithal edilecek doğalgaz miktarına ve söz mevzusu gazın hangi yollar üzerinden ülkeye getirileceğine ilişkin planlamanın LNG terminali işleten Klaipedos Nafta şirketi ile yapıldığı kaydedildi.

İhtiyaç duyulması halinde Letonya ve 1 Mayıs’tan itibaren Polonya üzerinden ülkeye doğalgaz ithalatının gerçekleştirilebileceği aktarıldı.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda