Koronavirüs bir türlü bitmek bilmiyor - Ekonomistci Koronavirüs bir türlü bitmek bilmiyor - Ekonomistci
Koronavirüs bir türlü bitmek bilmiyor


Aşı karşıtlığı ve tedbirsizlik yüzünden gittikçe daha tehlikeli olan salgın, zaman zaman yeni varyantlar ile de gündeme geliyor.
Koronavirüs bir türlü bitmek bilmiyor

Bildiğiniz gibi Delta varyantı ortaya çıktığında şiddetli semptomlar göstermiş ve hastaneye yatış sayısını arttırmıştı. İkinci dalganın sorumlusu olarak bilinen Delta varyantını ise Omicron izledi. Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron ise delta varyantına göre daha hafif semptomlar gösteriyordu. Ayrıca Omicron hastalarının hastaneye yatış sayısı da çok fazla değildi.

Şimdi ise yeni bir varyant daha gündeme geldi. Bu varyantın adı ise Delmicron. Adından da anlayacağınız üzere delta ve Omicron’un birleşimiyle ortaya çıkan Delmicron, tehlikeli olacak gibi duruyor. Bilim insanları yeni varyantın semptomlarını tam belirleyemese de hastaneye yatışların artmasından endişe ediliyor. Ayrıca aşıların Delmicron üzerinde ne derece etkili olacağı da bir başka muamma. Bunun yanında Delmicron varyantının bulaşma hızı da salgının seyrini değiştirecek etmenlerin başında geliyor.

 

Hindistan’dan Dr. Shashank Joshi, Times of India’ya verdiği demeçte, “Delmicron, Delta ve Omicron’un Avrupa ve ABD’de yükselişinin ardından ortaya çıktı. Delmicron, hem Delta hem de Omicron’un başak proteinlerinin bir bileşimine sahip çifte bir varyant” diyerek tehlikenin büyüklüğüne işaret ediyor. Her şeye rağmen salgına karşı elimizde aşı gibi güçlü bir koz var. Eğer aşı oranını arttırırsak, salgını kontrol altına alma ihtimalimiz de bir o kadar artar.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda