Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Neler? - Ekonomistci Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Neler? - Ekonomistci
Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Neler?


Konut kredisi edinebilmek için geliri maaş bordrosu veya gelir belgesi ile kanıtlayabilmek, iyi bir kredi notuna sahip olmak, yasal takibe düşmüş borçlara sahip olmamak gerekir. Diğer yandan pek çok banka konut kredisi kullanmak isteyenlerin en az 6 aydır sigortalı olmalarını şartlar listesine dahil etmiştir. Emekliler için sigorta prim şartları aranmaz. Bankalar tarafından konut kredisine uygun görülebilmek için alınacak konutun kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu bulunmalıdır.
Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Neler?

Konut Kredisi Almak İçin Şartlar Neler?

Konut kredisi almak isteyenlerin uyması gereken şartların başında 18 yaşının altında olmama ve gelire sahip olma koşulları yer alır. Konut kredisi edinebilmek için geliri maaş bordrosu veya gelir belgesi ile kanıtlayabilmek, iyi bir kredi notuna sahip olmak, yasal takibe düşmüş borçlara sahip olmamak gerekir. Diğer yandan pek çok banka konut kredisi kullanmak isteyenlerin en az 6 aydır sigortalı olmalarını şartlar listesine dahil etmiştir. Emekliler için sigorta prim şartları aranmaz. Bankalar tarafından konut kredisine uygun görülebilmek için alınacak konutun kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu bulunmalıdır.

Konut Kredisi İçin Maksimum Tutar Nedir?

Konut kredisi kullanmak isteyenler, satın alacakları ev bedelinin maksimum %80’i kadar kredi çekebilirler. Örneğin 100 bin TL değerindeki bir ev için maksimum 80 bin TL’lik konut kredisi, kişinin gelirinin kredi taksitlerini ödemeye uygun olduğu saptanmışsa alınabilir. Belirli bankalar ise geri kalan tutarın ihtiyaç kredisi başvurusu kapsamında temin edilmesine yönelik fırsatlar sunar.

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Konut kredisi almak isteyenler, riskli ve yüksek riskli kategorilere dahil olan kredi notlarına sahip olmamalıdırlar. Bu yüzden 1500 puanlık kredi notuna ve üzeri nota sahip olan, aylık düzenli geliri bulunan bireyler konut kredisi başvurusunda onay alma şansları daha yüksek olan müşteri gurubunu oluştururlar.

Avantajlı Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

2022 senesinde Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank avantajlı konut kredilerini sunan bankalar arasında yer alıyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 300 bin TL değerinde ve 120 ay vadeli konut kredisini %1.29 faiz oranı üzerinden yıllık %16.99 maliyet oranı ile sunar. Bu kapsamda ödeme planına yansıyan aylık taksitler 4.929 TL toplam geri ödeme ise 594.390 TL olarak hesaplanır.

300 bin TL’lik ve 120 ay vadeli konut kredisi Akbank tarafından %1.92 faizle, yıllık maliyet oranı %25.99 olacak şekilde, TEB Bankası tarafından %1.95 faiz üzerinden yıllık maliyet oranı %26.51 olacak şekilde sunulur. İlgili Akbank ve TEB konut kredisi aylık taksitleri, faiz oranının yükselişine bağlı olarak sırasıyla 4.929 TL ve 6.489 TL olarak hesaplanır. Diğer bankaların faiz oranları ise %1.70 ile %2.99 arasında değişmektedir.

Konut Kredisi Başvuru Evrakları Neler?

Konut kredisi başvuru evrakları listesinin başında TC kimlik kartı yer alır. Diğer evraklar:

  • Satın alınacak konutun kat mülkiyeti veya irtifakı tapusu,
  • Başvuranın ikamet belgesi,
  • İsme gelen bir adet fatura (su, doğalgaz, telefon),
  • Maaş bordrosu veya gelir belgesi şeklinde sıralanır.

İlgili evrakların temini ardından tercih edilen bir bankanın en yakın şubesinden konut kredisi başvurusu yapılabilmektedir.

Konut Kredisi Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır?

Konut kredisi başvurusu yapmak isteyenler, Ziraat, ING, Garanti BBVA, Yapı Kredi Bankası, Halkbank, TEB Bankası ve diğer bankalar arasından tercih ettiğinin en yakın şubesine ziyaret gerçekleştirebilir. Şubelerin kredi departmanı müşteri temsilcileri ile gelir bilgilerini paylaşarak, kendilerine en uygun konut kredisi tutarını öğrenebilirler. Bu tutarın ve uygun vade süresinin tanımlı olduğu konut kredisi başvuru talep formunu doldurma ve ilgili başvuru evraklarını şubeye teslim etme adımları sonunda ise başvuru başarıyla tamamlanır. En geç 10 gün içerisinde konut kredisi başvurusu sonunda red veya onay yanıtını almak mümkün hale gelir.

Konut Kredisi Çıkmayan Durumlar Neler?

Konut kredisi almak için sadece başvuru yapana yönelik şartlara değil krediye konu olan evin durumuna ilişkin şartlarda sağlanmalıdır. Eğer konut yaşı, yapısı, hasar durumu hakkında eksper raporuna göre olumsuz veriler bulunuyorsa, bankalar konut kredisi için onay vermeyebilirler. Kısacası banka çürük bir konut için kredi sunmaz. Ek olarak,evin hakkında verilen bilgilerde tutarsızlık, tapu bilgilerinde problem varsa kredi başvurusundan olumlu sonuç alınamaz. Kişinin geliri kredi taksitlerini karşılayamayacak düzeydeyse ve kredi notu düşükse konut kredisi alınamaz.

 

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda