Konut Kredilerinde Yapılandırma Olacak Mı? 2020


Kamu bankaları harekete geçti. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank corona virüs salgını sonrası ekonomiyi canlandıracak kredi paketlerini müşterilerinin kullanımına sundu.
Konut Kredilerinde Yapılandırma Olacak Mı? 2020

Corona virüs salgını sürecinde sosyal hayatta olduğu kadar çalışma hayatında da fazlasıyla değişiklik meydana geldi. İki ayı aşkın süre, birçok işyeri kapalı kaldı. Burada çalışanlar devlet desteği ile yaşamlarına devam etmeye çalıştı. Haziran ayının gelmesiyle vaka sayılarında görülen hızlı düşüşün ardından normalleşme adımları hızla atılmaya başladı. Çalışma hayatı da ‘yeni normal’e adapte olmaya çalıştı.

TARİHİ FIRSAT
 
Bu süreçte ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaşlar kamu bankalarının sunduğu avantajlı kredi imkanı ile maddi kayıplarını gidermeye çalışıyor. Kamu bankaları Cumhuriyet tarihinde görülmemiş faiz oranları ile farklı ihtiyaçlara hitap eden krediler sunuyor.  Bu kredilerden en dikkat çekici olan ise konut kredileri.
 
KONUT KREDİSİNDE GÖRÜLMEMİŞ ORAN
 
Uzun bir süre yüzde 1’in üzerinde seyreden konut kredisi faizleri, yaz aylarında kamu bankaları tarafından başlatılan ‘kredi seferberliği’ ile 0.99’a çekilmişti. Ardından özel bankalar da kredi seferberliğine destek vererek bu oranın da altına inmişti. Şu an kamu bankları tarafından ev sahibi olmak isteyenlere sunulan krediler ise sıfır konutlar için 0.64, ikinci el konutlar için ise  0.74. 
 
KONUT KREDİLERİ YAPILANDIRILACAK MI?
 
Banka kredisi kullanarak ev alan vatandaşlar, yüksek faiz oranı ile aldıkları kredinin kamu bankaları tarafından yapılandırılıp yapılandırılmayacağını merak ediyor. Yüksek oranlar ile konut kredisi kullanan vatandaşlar ‘kredi seferberliği’ kapsamında kredilerini yeniden yapılandırma imkanı bulmuştu. Benzer bir uygulamanın pandemi süreci nedeniyle gündeme gelmesi bekleniyor. Fakat henüz konut kredisi yapılandırması ile ilgili herhangi bir gelişme yok. 

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda