KDV indirimi bugün etiketlere yansıyacak - Ekonomistci KDV indirimi bugün etiketlere yansıyacak - Ekonomistci
KDV indirimi bugün etiketlere yansıyacak


Temel ihtiyaç ürünlerindeki KDV indirimi, bugünden itibaren etiketlere yansıyacak. Bebek bezi, tuvalet kağıdı, deterjan gibi ürünlerde KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düşecek.
KDV indirimi bugün etiketlere yansıyacak

Temel besin ürünlerine gelen KDV indiriminin ardından temizlik ürünlerinde de KDV indirimine gidildi. Yapılan düzenlemeyle temel gereksinim ürünlerinde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi. 

Deterjan, sabun, şampuan, hela kağıdı, peçete, kağıt mendil, dezenfektan ve ıslak mendil, bebek ve yetişken bezi, hijyenik ped, diş fırçası, diş macunu KDV oranı değişen mamüller kapsamında.

İNDİRİM BUGÜNDEN İTİBAREN YANSIYACAK

Yapılan KDV indirimi bugünden itibaren etiketlere yansıyacak. 

KDV indirimini uygulamayan firmalara cezalar kesilecek. 

İNDİRİMDEN ÖNCE FİYATLAR ARTIRILDI MI? 

KDV indiriminden derhal önce bazı marketlerin ve bazı markaların tutarları katladığı iddia edildi. 

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Özellkle kaygan mendil, bebek bezi, kağıt havlu, bazı deterjanlar, yumuşatıcılar, yüzey temizleyicilerde fiyat değişikliği olduğuna dair tüketicilerden tepkiler geliyor" dedi. 

Ağaoğlu, "Tüketiciler etiketlerdeki fiyat değişiklik tarihlerine dikkat etmeli. Fotoğraflayın, belgeleyin ve bunu cuma günü yapılan etiket değişikliği ile beraber ilgili bakanlığa iletin. Cimer var, alo 175 var. Çok kolay artık yakınma etmek" diye konuştu. 

BAKAN MUŞ: EN AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANACAK

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, temel gereksinim maddelerinde uygulanacak KDV indiriminin amacına yetişmesi için lüzumlu emekleri yaptıklarını belirterek, "KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışlarıyla vatandaşlarımızı mağdur eden firmalara en ağır yaptırımları uygulayacağız" ifadesini kullandı.

Muş, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, temel gereksinim maddelerinden olan deterjan, sabun, hela kağıdı, peçete, bebek bezi benzer biçimde ürünlerde KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesine yönelik meydana getirilen düzenlemenin amacına yetişmesi için lüzumlu çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesini müteakip 81 ildeki ticaret müdürlükleri aracılığıyla ülke genelinde denetimler gerçekleştireceklerini kaydeden Muş, "KDV indirimini fiyatlara yansıtmayan ve haksız fiyat artışlarıyla vatandaşlarımızı mağdur eden firmalara en ağır yaptırımları uygulayacağız" değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda