Kazakistan nükleer enerji yapımında - Ekonomistci Kazakistan nükleer enerji yapımında - Ekonomistci
Kazakistan nükleer enerji yapımında


Ham uranyum üretiminde dünyada birinci sırada yer alan Kazakistan'da, nükleer enerjiyi geliştirmek için araştırmalar yürütüldüğü belirtildi.
Kazakistan nükleer enerji yapımında

Kazakistan Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji ve Sanayi Departmanı Başkanı Jaslan Kasenov, yapmış olduğu açıklamada, ülkesinde nükleer enerjiyi geliştirmek için adımlar atıldığını söyledi.

Kasenov, "Şu anda Kazakistan, organik ve iklimsel koşulları ve bunun çevre üstündeki etkilerini dikkate alarak nükleer enerji geliştirilmesi araştırmaları yürütüyor." dedi.

Küresel reaktör tedarikçisi 6 şirketin teknolojilerini incelemek için etken çalışma sürdürdüklerini kaydeden Kasenov, incelemelerin nükleer santrallerin emniyet, reaktör referansı, kapasite ve maliyet kriterlerine göre yapıldığını dile getirdi.

Kasenov, Kazakistan'ın ham uranyum üretiminde dünyada ilk sırada yer aldığını vurgulayarak, "Ülkede nükleer enerjiyi geliştirmek için her türlü imkana sahibiz. Kendi nükleer yakıt üretimimizin yanı sıra uranyum izotop zenginleştirme hizmetlerine erişimimiz var." ifadesini kullandı.

Dünyada ve bölgede elektrik krizinin yaşandığına dikkati çeken Kasenov, 31 ülkede nükleer santral işletildiğini kaydetti.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda