James Webb uzay teleskobu, uzaylı yaşamı arayışında olabilir. - Ekonomistci James Webb uzay teleskobu, uzaylı yaşamı arayışında olabilir. - Ekonomistci
James Webb uzay teleskobu, uzaylı yaşamı arayışında olabilir.


James Webb uzay teleskobu, uzaylı yaşamı arayışında olabilir.

Yaşamın bileşenleri evrene yayılmıştır . Dünya, evrende hayatın olduğu bilinen tek yer olsa da, Dünya'nın ötesindeki yaşamı saptamak , modern astronomi ve gezegen biliminin .

Biz ötegezegenler ve astrobiyoloji üstüne çalışan iki bilim insanıyız . Büyük seviyede James Webb şeklinde yeni nesil teleskoplar yardımıyla, bizim gibi araştırmacılar yakında diğer yıldızların etrafındaki gezegenlerin atmosferlerinin kimyasal yapısını ölçebilecekler. Umut, bu gezegenlerden birinin yada daha fazlasının kimyasal bir ömür imzasına haiz olmasıdır.

Yaşanabilir bölgelerde bilinen birçok ötegezegen vardır. Fotoğraf: NASA 

 


yaşanabilir ötegezegenler
Mars'taki yeraltı akiferleri yada Jüpiter'in uydusu Europa'nın okyanuslarında olduğu gibi, sıvı suyun bulunduğu güneş sisteminde ömür olabilir . Bununla beraber, bu yerlerde ömür aramak inanılmaz derecede zordur, bundan dolayı bunlara ulaşmak zordur ve hayatı saptamak, fizyolojik örnekleri geri göndermek için bir sonda gönderilmesini gerektirir.

Birçok gökbilimci , diğer yıldızların yörüngesinde dönen gezegenlerde yaşamın var olma ihtimalinin yüksek olduğuna ve yaşamın öncelikle orada bulunabileceğine inanıyor .

Teorik hesaplamalar, yalnızca Samanyolu galaksisinde potansiyel olarak yaşanabilir ortalama 300 milyon gezegen ve birkaç yaşanabilir Dünya boyutunda gezegen bulunduğunu göstermektedir. Ve Dünya'nın yalnızca 30 ışıkyılı içinde

Şimdiye kadar, gökbilimciler, bir gezegenin yakındaki yıldızını iyi mi etkilediğini ölçen endirekt yöntemler kullanarak, yüzlerce potansiyel olarak yaşanabilir olanlar da dahil olmak üzere 5000'den fazla ötegezegen keşfettiler . Bu ölçümler, gökbilimcilere bir ötegezegenin kütlesi ve boyutu hakkında bilgi verebilir, ancak başka bir şey değil.


 
Astrobiyologlar, uzak bir gezegendeki hayatı saptamak için bir gezegenin yüzeyi yada atmosferi ile etkileşime giren yıldız ışığını inceleyecekler. Star ışığını inceleyecekler . Atmosfer yada yüzey ömür tarafınca dönüştürülmüşse, fer "biyo-imza" ismi verilen bir ipucu taşıyabilir.

Dünya, kolay, tek hücreli yaşama ev sahipliği yapmasına karşın, varlığının ilk yarısında oksijensiz bir atmosfere sahipti. Bu erken dönemde Dünya'nın biyolojik imzası oldukca zayıftı. Bu, 2.4 milyar yıl ilkin yeni bir alg ailesi evrimleştiğinde ansızın değişti .

Algler, başka herhangi bir elemente kimyasal olarak bağlı olmayan serbest oksijen - oksijen üreten bir fotosentez işlemi kullandı. O zamandan beri, Dünya'nın oksijenle dolu atmosferi, içinden geçen ışıkta kuvvetli ve kolayca saptanabilir bir biyolojik imza bıraktı.

Işık bir malzemenin yüzeyinden yansıdığında yada bir gazın içerisinden geçtiğinde, ışığın belirli dalga boylarının gaz yada malzemenin yüzeyinde ötekilerden daha fazla sıkışması daha ihtimaller içindedir. Işığın dalga boylarının bu seçici şekilde yakalanması, nesnelerin farklı renkler olmasının nedenidir.

Yapraklar yeşildir bu sebeple klorofil, kırmızı ve mavi dalga boylarındaki ışığı emmede özellikle iyidir. Işık bir yaprağa çarptığında, kırmızı ve mavi dalga boyları emilir ve çoğunlukla yeşil ışığın gözlerinize geri dönmesini sağlar.

Eksik ışığın modeli, ışığın etkileşime girmiş olduğu malzemenin spesifik bileşimi ile belirlenir. Bu nedenle, gökbilimciler, bir gezegenden gelen ışığın muayyen rengini ölçerek, bir dış gezegenin atmosferinin veya yüzeyinin bileşimi hakkındaki bir şeyler öğrenebilirler.

Bu metot, oksijen yada metan şeklinde yaşamla ilişkili muayyen atmosferik gazların varlığını tanımak için kullanılabilir, şu sebeple bu gazlar ışıkta oldukca hususi imzalar bırakır. Bir gezegenin yüzeyindeki tuhaf renkleri saptamak için de kullanılabilir.

Uzayda ve Dünya'da teleskoplar
Örneğin Dünya'da, klorofil ve bitkilerin ve alglerin fotosentez için kullandığı diğer pigmentler, ışığın muayyen dalga boylarını yakalar. Bu pigmentler , duyarlı bir kızılötesi kamera kullanılarak algılanabilen karakteristik renkler üretir . Bu rengin uzak bir gezegenin yüzeyinden yansıdığını görseydiniz, bu potansiyel olarak klorofilin varlığına işaret ederdi.


James Webb Uzay Teleskobu, dış gezegenlerden kimyasal imzaları tespit edebilen ilk kişidir. Fotoğraf: NASA

 


Potansiyel olarak yaşanabilir bir ötegezegenden gelen ışıktaki bu ince değişimleri saptamak için inanılmaz derecede kuvvetli bir teleskop icap eder. Şimdilik, böyle bir başarıya sahip tek teleskop, yeni James Webb Uzay Teleskobu . .

Temmuz 2022'de bilim operasyonlarına başlarken , James Webb gaz devi ötegezegen WASP-96b'nin spektrumunu okudu . Spektrum, su ve bulutların varlığını gösterdi, ancak WASP-96b kadar büyük ve sıcak bir gezegenin yaşama ev sahipliği yapması muhtemel değildir.

Ancak bu erken veriler, James Webb'in ötegezegenlerden gelen ışıkta cılız kimyasal imzaları tespit edebildiğini gösteriyor. Önümüzdeki aylarda Webb, aynalarını TRAPPIST-1e'ye çevirmeye hazırlanıyor , Dünya'dan sadece 39 ışıkyılı uzaklıkta, potansiyel olarak yaşanabilir Dünya boyutunda bir gezegen olan

Webb, gezegenleri ev sahibi yıldızlarının önünden geçerken inceleyerek ve gezegenin atmosferinden süzülen yıldız ışığını yakalayarak biyo-imzalar arayabilir . Ancak Webb, hayatı aramak için tasarlanmamıştır, bundan dolayı teleskop yalnızca en yakın potansiyel olarak yaşanabilir dünyalardan birkaçını inceleyebilir.

Ayrıca yalnızca atmosferdeki karbondioksit, metan ve su buharı seviyelerindeki değişiklikleri algılayabilir . Bu gazların muayyen kombinasyonları yaşamı düşündürürken , Webb ömür için en güçlü sinyal olan bağlanmamış oksijenin varlığını tespit edemez.

Gelecek için kabul edilen kavramlar, daha da kuvvetli uzay teleskopları, gezegenden yansıyan star ışığını ortaya çıkarmak için bir gezegenin ev sahibi yıldızının parlak ışığını engelleme planlarını ihtiva eder. Bu düşünce, uzaktaki bir şeyi daha iyi görmek için güneş ışığını engellemek için elinizi kullanmaya benzer.

Gelecekteki uzay teleskopları, bunu yapmak için minik, dahili maskeler yada büyük, harici, şemsiye benzeri uzay aracı kullanabilir. Yıldız ışığı engellendiğinde, bir gezegenden yansıyan ışığı incelemek çok daha kolay hale gelir.

Ayrıca şu anda imal aşamasında olan ve biyolojik imzaları arayabilecek üç dev gibi, yer tabanlı teleskop var: Dev Magellen Teleskobu , Otuz Metre Teleskop ve Avrupa Aşırı Büyük Teleskopu .

Her biri, Dünya'daki mevcut teleskoplardan çok daha güçlüdür ve Dünya'nın atmosferinin star ışığını bozmasına rağmen, bu teleskoplar oksijen için en yakın dünyaların atmosferlerini araştırabilir.

Biyoloji mi, jeoloji mi?
Astrobiyologlar, önümüzdeki on yılların en kuvvetli teleskoplarını kullanarak bile, yalnızca ömür tarafınca tamamen dönüştürülmüş dünyaların ürettiği kuvvetli biyo-imzaları tespit edebilecekler.

Ne yazık ki, karasal ömür tarafınca salınan gazların çoğu biyolojik olmayan süreçlerle de üretilebilir - hem inekler bununla beraber volkanlar metan salmaktadır. Fotosentez oksijen üretir, sadece güneş ışığı da su moleküllerini oksijen ve hidrojene böldüğünde yapar.

Gökbilimcilerin uzak yaşam ararken bazı yanlış pozitifleri tespit etmeleri için iyi bir şans var . Yanlış pozitifleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için, gökbilimcilerin, jeolojik yada atmosferik süreçlerinin bir biyo-imzayı yansılamak edip edemeyeceğini algılamak için ilgilenilen bir gezegeni yeterince iyi anlamaları gerekecek .

Yeni nesil ötegezegen emek harcamaları, hayatın varlığını ispat etmek için ihtiyaç duyulan olağanüstü kanıtların çıtasını geçme potansiyeline haiz . James Webb Uzay Teleskobu'ndan ilk veri yayını, bize yakında gerçekleşecek olan heyecan verici ilerleme hakkındaki bir düşünce veriyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda