İtalya'da Bir Köy Kendi Paralarını Bastı


İtalya'da Bir Köy Kendi Paralarını Bastı

Avrupa'da Euro birliğine karşı ilk başkaldırı olarak yorumlanan bir ilk yaşandı.

İtalya’nın güneyindeki 550 nüfuslu küçük kasaba Castellino del Biferno, korona virüs salgını sonrasında kendi para birimini çıkararak alışverişte kullanmaya başladı. Alışverişlerde de kullanılan Ducati, Euro ile eşdeğerde. Mağazalar ellerindeki Ducati’leri iki haftada bir belediyeye götürüp karşılığında Euro alıyorlar. Belediye kuruna göre 1 Ducati 1 Euro ediyor.

 

Corona virüs pandemisinin etkilerini en ağır hisseden İtalya’da sayısız işletme zor durumda. Güneydeki Castellino del Biferno aldı kasaba ise zor durumdaki halka ve işletmelere destek olmak için kendi para birimini basmaya başladı. Yeni para birimi Ducati’nin değeri ise Euro’ya eşdeğer.

1 ducati, 1 euro ediyor.

Hükümet, Belediye Başkanı’na, pandemi nedeniyle geliri düşen halka gıda fişi dağıtması için 5500 euro yardım göndermiş. Belediye kendi tasarruflarını da ekleyip toplamda 10 bin euroya denk gelen 10 bin ducati basıp bunları 200‘den fazla aileye dağıtmış. Halk ducatiyle alışveriş yapıyor. Yeni para birimi şimdilik sadece kasaba sınırları içerisinde geçerli.

 

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda