İstanbul’da AVM’lerde klimalı havalandırma yasağı geldi


İstanbul’da AVM’lerde klimalı havalandırma yasağı geldi

Bilim insanlarının virüsü daha da yayacağından endişe ettiği AVM’lerdeki klimalı havalandırmalara yasak geliyor. İlk yasak İstanbul’daki AVM’lerde başladı. AVM’ler sadece yüzde 100 temiz havayla havalandırılacak...

 

Açılmalarına karar verilmesinin ardından halkın adeta hücum edip önünde uzun kuyruklar oluşturduğu alışveriş merkezlerinde (AVM) klimalı havalandırmaya yasak geldi.

 

İlk etapta İstanbul'daki AVM'ler için uygulamaya giren yasakların ülke geneline yayılacağı ifade edildi. Çok sayıda insanın alışveriş yapacağı geniş alanlar yeni düzenlemeyle birlikte sadece yüzde 100 temiz hava yoluyla havalandırılacak.

Klimalı havalandırma içerideki havayı sistemde dolaştırıp tekrar içeri aldığı için salgının AVM'lerde çok hızlı bir şekilde yayılabileceği uyarıları yapılmıştı.

Yeni düzenlemelere uymayan AVM yönetimleri, mağazalar ve müşterilere 3 bin 150 lira ceza kesilecek. AVM'lere ilişkin kaygıların artması üzerine İstanbul İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi, Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında yaptığı toplantıda AVM'lerle ilgili bir dizi yeni karar aldı.

 

Alınan kararlara göre, İstanbul'daki tüm ilçelerdeki AVM'lerin kurallara uyup uymadıkları 5 kişilik komisyonla haftada en az bir kez denetlenecek.

ASANSÖRLERDE YASAK

Müşteriler AVM'lerdeki asansörleri kullanamayacak, sadece engelli ve benzeri zorunlu ihtiyacı olanlar binebilecek. Asansörde de kişiler arası mesafe 1 metre olacak. Müşteri sayısında yüzde 10 kuralı işleyecek. Örneğin, bin metrekarelik aktif müşteri kabul edebilecek bir AVM'ye aynı anda en fazla 100 müşteri alınabilecek. AVM'lerdeki yeme-içme bölümlerinde bulunan lokantalar mesafe şartı uygulanmak üzere sadece paket servis hizmeti verebilecek.

 

Giriş ve çıkışlar tek yönden yapılacak. AVM'ye giren bir müşteri en fazla 3 saat içinde dışarı çıkmak zorunda kalacak.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda