İran paradan 4 sıfır atacak


İran paradan 4 sıfır atacak

TRUMP'IN YAPTIRIMLARI RİYALİ ÇÖKERTTİ

Reuters’ta yer alan habere göre, yeni karar neticesinde mevcut 10 bin riyal, 1 tümene denk gelecek. İran Merkez Bankası'na dönüşümü tamamlaması için 2 yıl süre tanınacak.

 

İran Bakanlar Kurulu, 2019 yılının temmuz ayında para birimi riyalden dört sıfır atılması yönündeki merkez bankası önerisini kabul etmişti.

Ancak tasarı meclise bugün gelebildi. İran'ın resmi haber ajansı ISNA, mecliste yapılan oylamada, riyalden dört sıfırın atılması ve bundan sonra para biriminin tümen olmasını kabul edildiğini duyurdu. Karar, yetkili birim tarafından incelendikten sonra hayata geçirilecek.

 

1 DOLAR, 156 BİN RİYALE EŞİT

 

Şu anda resmi olmayan piyasalarda 1 ABD doları, 156 bin İran riyali olarak işlem görüyor. İran'daki yüksek enflasyon ve riyalin düşük değeri, 2017'de büyük sokak gösterileri yapılmasına neden olmuştu.

Türkiye de 1 Ocak 2005’te Türk Lirası’ndan altı sıfır atarak, Yeni Türk Lirası’na geçmişti. 1 Ocak 2009’da ise ‘yeni’ ibaresi kaldırılmıştı.

 

8 ülke Dinar'ı, S. Arabistan Riyal'i kullanıyor

 

Dünyada İran dışında para birimi olarak riyal kullanan tek ülke Suudi Arabistan. 1 doların değeri bugün yaklaşık olarak 3.76 Suudi Arabistan Riyali. Öte yandan 1 dolar 30 bin 95 İran Riyali’ne eşit. Dinarı ise Cezayir, Bahreyn, Irak, Kuveyt, Ürdün, Libya, Sırbistan ve Tunus olmak üzere 8 ülke kullanıyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda