İBB'nin taksi teklifi 13.kez red edildi. - Ekonomistci İBB'nin taksi teklifi 13.kez red edildi. - Ekonomistci
İBB'nin taksi teklifi 13.kez red edildi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yeni taksi önerisi 13. Kez reddedildi.
İBB'nin taksi teklifi 13.kez red edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yeni taksi önerisi 13. Kez reddedildi.

İBB UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı başkanlığında Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde yapılmış oldu.

Toplantıda, İBB'nin yeni taksi taşımacılığının düzenlenmesi kapsamında, 500'ü engelli erişimine hususi olmak üzere 5 bin yeni taksi plakası teklifi tekrar gündeme geldi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyup Aksu, taksi mevzusunun UKOME toplantılarının olmazsa olmazı ve demirbaş konusu haline getirildiğini söylemiş oldu.

"İstanbul'da sanki tüm problemler bitmiş benzer biçimde, taksi sayısının artışının şart benzer biçimde" ısrarla gündeme geldiğini ifade eden Aksu, kentte yeni taksiye ihtiyaç olmadığını, bunu sürekli anlatmaktan bıktıklarını, yorulduklarını ama İBB'nin ısrarla yorulmadığını belirtti.

Engellilere hizmet etmenin boyunlarının borcu bulunduğunu kaydeden Aksu, gereksinim doğrultusunda emek verme esas ve şartları belirlenerek, var olan taksilerin engelli erişimine dönüşümünün sağlanabileceğini dile getirdi.

ENGELLİ ERİŞİMİNE ÖZEL TAKSİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel ise engelli erişimine hususi taksi mevzusunda bir mevzuat olmadığı için böyle bir aracın da olmadığını söylemiş oldu.

Planları yaparken üretim safhasından başlayarak peyderpey olması gerektiğini dile getiren Yücel, metrolara erişimden başlayıp kaldırımların standart hale getirinceye kadar ciddi bir çalışmanın yapılması gerekliliğini belirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay, Bakanlık olarak bu mevzuyla ilgilendiklerini, kentte engelli erişimine hususi taksi ile ilgili bir standart olmadığını kaydetti.

Öncelikle bu taksilerle alakalı standart belirlenmesi ve üretecek şirketin olması gerektiğine dikkati çeken Kuralay, engellilere ayrı bir taksi tarifesi uygulanacağının da konuşulması icap ettiğini altını çizdi.

"BU DURUM TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK"

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yazıcı da İstanbul halkının taksi sayısının artırılması gerektiğini düşündüğünü ve bunun bir ihtiyaç olduğunu savundu.

İBB'nin 5 bin taksi teklifine bu ayki ile birlikte ikinci kere "500'ü engelli erişimine özel" kısmının eklendiğini dile getiren Yazıcı, bu durumun Türkiye'ye örnek olacağını ve İstanbul'daki engellilerin gereksinim açığını kapatacağını ifade etti.

Konuşmaların arkasından yapılan oylamada, İBB'nin 5 bin yeni taksi plakası teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda