Hollanda polisi Rotterdam limanında 1,6 ton kokain ele geçirdi - Ekonomistci Hollanda polisi Rotterdam limanında 1,6 ton kokain ele geçirdi - Ekonomistci
Hollanda polisi Rotterdam limanında 1,6 ton kokain ele geçirdi


Bavyera çevik kuvvet polisi polis memurları, 15 Aralık 2021, Bavyera, Almanya'da taşınmaya hazır yaklaşık 1,5 ton kokainin önünde duruyor.
Hollanda polisi Rotterdam limanında 1,6 ton kokain ele geçirdi

Savcılar Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hollanda gümrüklerinin Rotterdam limanında muz, kakao çekirdeği ve çimento sevkiyatlarında gizlenmiş 1,6 tondan fazla kokain ele geçirdiğini söyledi.

Tahmini sokak değeri 127 milyon € olan uyuşturucular, Avrupa'nın en büyük limanına gelen üç konteynere saklandı.

Savcılar, "İlk konteyner Ekvador'dan geldi ve Rotterdam yakınlarındaki Barendrecht'teki bir şirkete gönderilen muzlarla yüklendi" dedi.

 
 

"İkinci kaptaki uyuşturucular, yine Ekvador'dan gelen, ancak Kolombiya'dan geçen ve daha sonra Antwerp üzerinden gelen bir kakao çekirdeği yükünde bulundu" dediler.

Portekiz'e giden çimento yüklü üçüncü bir konteyner, uyuşturucuyla dolu beş spor çantası içeriyordu.

Şu anda Avrupa'nın uyuşturucu, özellikle de kokain için ana kapılarından biri olarak kabul edilen Rotterdam limanında bu yıl nöbetler arttı.

Hollanda gümrük yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, 2020'de 49 ton olan bu yıl rekor düzeyde 68 ton kokaine el koyduklarını söyledi.

 

AB'nin suçla mücadele kurumu, Hollanda ve komşu Belçika'nın kokain için, özellikle de Kolombiya'dan gelen sevkıyatlar için başlıca merkezler haline geldiği konusunda uyardı.

Europol Eylül ayında yayınladığı bir raporda, Kuzey Denizi kıyısının artık "kokainin Avrupa'ya ana giriş noktası olarak İber yarımadasını geride bıraktığını" söyledi.

Raporda, esrardan sonra kokainin Batı ve Orta Avrupa'da son bir yılda tahmini 4,4 milyon kullanıcıyla en popüler ikinci uyuşturucu olduğu belirtildi.

 

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda