Hisse Satın Alma - Ekonomistci Hisse Satın Alma - Ekonomistci
Hisse Satın Alma


Hisse Satın Alma

Hisse senedi nasıl alınır satılır?

 Hisse senetleri aracı kurumlarda bir hesap açarak alınıp satılır. Hisse senedi alım satım için aracı olan kurumlar Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onay alan kurumlardır. Hisse senedi alıp satmanın bir yolu da bankalarda yatırım hesabı açmaktır.

 

Hisse senedi getirisi nedir?

Hisse senetlerinin standart bir getirileri yoktur ve şirketin bilanço kazancına, yatırım kararlarına göre değeri farklılık gösterir. Söz konusu olan hisse senetlerini ihraç etmek için Sermaye Piyasası Kurulu Sermaye Piyasası Kurulu'ndan izin almak zorunludur.

 

Hisse Senedinin Avantajları

 

 • İstenilen anda nakde dönebilme olanağı,
 • Kar hisseyi ve anapara artırımlarından yüksek hasılat sağlayabilme olanağı,
 • Değişik yatırım taşıtları arasından geçiş yapabilme imkânları,
 • Borsa İstanbul A.Ş’de BİST yüksek harekât hacmi içinde çalışabilme fırsatları.

 

Hisse Senedi Getiri Türleri

Temel hisse senedi türleri, nama ve hamiline yazılı olarak değişir. Ancak piyasada en çok bilinen türlerin başında adi ve imtiyazlı senetler gelir. Şirketin sermaye artışına bağlı olarak çıkarılan bedelli ve bedelsiz hisse senedi çeşitleri de bulunur.

 

Bankadan Hisse Senedi Alınır Mı? Alınmalı Mı?

Kişisel olarak hisse senedi alım/satım işlemi yapılamaz. Bunun için yetkili bir aracı kurum seçilmesi gerekir. Türkiye'de faaliyet gösteren bankalardan birçoğu hisse senedi işlemleri yetkilisidir. Bankalar dışında da yetkilendirilen yatırım, finans ve Foreks şirketleri de hisse senedi işlemleri yürütür.

 

Hisse Senedi Nedir?

Pay bonoyu, ulusa sarih firmaların denk hisseye ayrılınan anaparalarının en minik kısmını temsil eder. Bu firmaların en ufaktan en büyüğe, tüm ortaklarının firma anaparasındaki hisselerini göstermek üzere verilen bedelli belgeye pay bonoyu denir ve pay bonoları ile alakalı tüm legal tertip etmeler Türk Ticaret Yasayı ve Anapara Piyasası Yasasında yer alır.

 

Hisse Senedi Türleri

Üne Yazılı Pay Bonoları: Borsada operasyon görmeyen, kullanıcısı ismine kaydolunan değerlerdir. Borsa İstanbul’a kayıt ettirilmesi ve hamiline yazılı pay tahvillerine dönüştürülmesi halinde bu dokümanlar borsada operasyon görebilirler.

Hamiline Yazılı Pay Tahvilleri: Bu bedelli dokümanlar ülkemiz borsasında operasyon görür. Hak sahibi tahvili elinde bulunduran bireydir. Operasyon görmesi için kesinlikle Borsa İstanbul’a kayıt olması gerekir. 

Hain ve Ayrıcalıklı Pay Tahvilleri: Sahiplerine denk haklar tanıyan pay bonolarıdır. Genellikle gelişmiş ülkeler tarafından kullanılan tahvillerdir. Ülkemizde kullanımına izin verilmediği için borsada operasyon görmezler.

 

 

Finans Hisse Yatırım Hesabı Açılması

 

 • Bir vasıtayı müessese seçtikten sonra, bu müessese üzerinden pay tahvili alım satım operasyonları yapabilmek için bir yatırım hesabı açtırılması gerekir.
 • Seçilen vasıtayı müesseselerin şubelerine giderek yatırım hesabı açılabildiği gibi internet bankacılığı ve mobil bankacılık ile internet ve mobil finans kanalları üzerinden de bir yatırım hesabı açılabilir.
 • Yatırım hesabı açarken çerçeve kontratını ve tehlike bildirim formunu okuyarak onaylamak ve imza atmak gerekir.
 • Çerçeve kontratında yatırımcı ile vasıtayı müessese arasında uyulması gereken genel kararlar yer alır.
 • Tehlike bildirim formu ise pay bonoyu alım/satım harekâtları evvelinde her türlü tehlikeleri sarihler.
 • Anapara Piyasası Müesseseyi tarafından oluşturulan bu kontrat ve form uyuşma vaktince iki tarafın da haklarının korunmasını sağlar.
 •  

Finans Hisse Yatırım Hesabına Para Yatırılması

 

 • Seçilen vasıtayı müessese üzerinden bir yatırım hesabı açtıktan sonra bu hesaba yapılacak harekâtlar için yeterli olacak kadar para yatırmak gerekir.
 • Alınacak pay tahvilinin fiyatının yanı gizeme komite fiyatı da hesaba katılmalıdır.
 • Bankadan açılan yatırım hesabına internet ve mobil bankacılık kullanarak vadesiz hesap üzerinden para transferi yapılır.
 • Banka dışındaki vasıtayı müesseselerde açılan yatırım hesaplarında da havale ve Elektronik Fon Transferi gibi para transferi usullerinin yanı gizeme değişik ödeme usulleri için müesseseden bilgi alınmalıdır. 

 

Finans Hisse Ne Zaman Alınır?


Yatırımcılar genellikle maliyetlerin düştüğü anlarda ve borsa seans saatleri içinde pay bonoyu satın alırlar. Değer kazanacağı düşünülen ve kâr elde edebilecek tahvillerin alınması ehemmiyetlidir.

 

 

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda