Güney Afrika'daki selde 250'den fazla ölü - Ekonomistci Güney Afrika'daki selde 250'den fazla ölü - Ekonomistci
Güney Afrika'daki selde 250'den fazla ölü


“Bu yıkım iklim değişikliğinin bir parçası. Bize iklim değişikliğinin ciddi bulunduğunu söylüyor, burada” dedi Ramaphosa, Durban'ın sular altında kalan bölgelerini ve çevresindeki eThekwini metropol bölgesini ziyaret ederken.
Güney Afrika'daki selde 250'den fazla ölü

Güney Afrika'nın Durban bölgesindeki sel, en az 259 can aldı ve Başkan Cyril Ramaphosa, yıkımı “muazzam oranlarda bir yıkım” olarak nitelendirdi.

 

İklim değişikliğiyle savaşım için yapmamız gerekenleri ve almamız ihtiyaç duyulan önlemleri artık erteleyemeyiz” dedi.

 
G.Afrika'nın Ramaphosa'sı ölümcül selden sonra Durban'daki kasabayı ziyaret etti
Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, rekor düzeyde yağışların yol açmış olduğu sel ve çamur kaymalarının ortalama 60 kişinin hayatını kaybetmesine niçin olan liman kentinin sel ve balçık kayması nedeniyle Durban'daki Clermont ilçesini ziyaret etti.
Agence France Presse (AFP)
Yetkililer, KwaZulu-Natal eyaletinde arama kurtarma operasyonlarının devam etmesiyle ölü sayısının artmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Ramaphosa, "KwaZulu-Natal, bir il afet bölgesi ilan edilecek, böylece işleri süratli bir biçimde yapabilelim" dedi.

"Köprüler çöktü, yollar çöktü, insanoğlu öldü ve insanoğlu yaralandı."

Başkan, bir ailenin yıkıcı selde 10 üyesini kaybettiğini söylemiş oldu.

Sakinler, süpürüldükleri, binalar çöktüğü ve yol altyapısı ciddi biçimde hasar görmüş olduğu için evlerini terk etmek zorunda kaldılar.

Durban limanı sular altında kaldı ve nakliye konteynırları karmakarışık bir yığına sürüklendi.

Yetkililer ayrıca, çeşitli elektrik santrallerinde meydana gelen yoğun sel felaketinin ardından ilin büyük kısımlarına elektriği geri getirmeye çalışıyorlar.

General Rudzani Maphwanya, Güney Afrika Ulusal Savunma Kuvvetleri'nin kurtarma çabalarının, ordunun hava kanadının da selden etkilenmesi nedeniyle ertelendiğini söyledi.

Ordu, Çarşamba günü il çevresinde personel ve helikopterler konuşlandırabildiğini söyledi.

Güney Afrika Hava Servisi, Paskalya hafta sonu süresince Kwazulu-Natal ve diğer illerde idame eden rüzgar ve yağmur ile devam eden sel riski mevzusunda uyardı.

Doğu Cape, Free State ve Kuzey Batı eyaletlerinin etkilenebileceği belirtildi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda