Finansal Teknoloji Nedir? - Ekonomistci Finansal Teknoloji Nedir? - Ekonomistci
Finansal Teknoloji Nedir?


Finansal Teknoloji Nedir?

Finansal Teknoloji Nedir?

Çoğunlukla FinTech olarak da öğrenilen finansal teknolojinin finans ile teknoloji sektörünü bir araya getirerek ananesel finansal hizmet ve süreçleri teknolojik ekipmanları ve yazılımlar aracılığıyla geliştirmeyi hedefleyen bir finans büyüklüğüdür. Finansal teknolojinin ortaya çıkışının temel sebebi finansal hizmet ve süreçlerin daha süratli ve iyi aynı zamanda düşük maliyetlerle sunulabilmesidir. İnternet ve mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla tesir ve kullanım alanı genişleyen Fintech günümüzde kurumlar tarafından tahminlerin çok daha ötesinde de bir ilgi görüyor.

 

Teknoloji alanındaki yazılımların büyümesiyle beraber kolay cüzdan uygulamalarından kapsamlı ön muhasebe programlarına finansal teknoloji alanında pek çok yeni çözüm ortaya atılıyor. Bu çözümler arasında bireyler tarafından yaygın olarak kullanılan hizmetler bulunsa da bu hizmetlerin dışında özellikle müesseselere müteveccih üretilmiş olan çözümler de bulunuyor. Bu çözümler sayesinde alıcıların yaşamı basitleşirken, başta bankalar olmak üzere finans hizmeti veren kurumların iş yükü hafifliyor.

 

Finansal Teknoloji İle Neler Yapılabilir?

Finansal Teknoloji teşebbüsçülerinin ortaya koyduğu çözümler her geçen gün daha da artmaktadır. Ortaya konulan teknolojik finans harekâtları sadece kullanıcıya veya müesseselere odaklı olabiliyor. Günümüzde yaygın olarak kullanılan hizmetlerden kimileri şunlardır: Mobil ödeme teknolojisi, Sohbet botları ile alıcı takviyeyi, Temassız ödeme sistemi, Göz tanıma, surat tanıma ve parmak izi ile aktif güvenlik, Suni zihin takviyeli portföy yönetimi, Kripto para yaradılışları, Blockchain teknolojileri, Sigortacılık teknolojileri, Insurtech

 

Finansal Teknolojinin Geleceği Nedir?

Tüm dünyada internetin ve mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla kullanıcılar da finans kuruluşlarından muhakkak yenilikleri arz ediyor. Bu vaziyet, müesseselerin finansal hizmet ve süreçlerinde yeni nesil çözümlerden yararlanmasını gerektiriyor. Özellikle e-ticaretin, blockchain teknolojisinin, sigortacılık ve kitlesel fonlama operasyonlarının her geçen gün yaygınlaşması finansal teknolojilerin daha da büyüyeceğine işaret ediyor.

Finansal teknolojinin geleceğinin esasında makine öğrenimi ve suni akıl tabanlı teknolojilerin yer alacağı öngörülüyor. Bilgi odaklı bir suni akıl sisteminin entegre edildiği bir finansal teknoloji hizmeti sayesinde hem müessese hem kullanıcıların finansal bir operasyona müteveccih daha isabetli ve kolay bir karar süreci yürütmesini muhtemel kılacaktır.

Özellikle müesseseler tarafından günümüzde daha da yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanan sohbet botlarının gelecekte suni zekâ ile entegre olduğu hizmetler sayesinde alıcı takviyesine büyük katkılar sağlanabilir. Bu finansal teknolojinin geleceğinde şartlı bir yazılımsal hizmet yerine alıcıya ait bilgileri belirleyebilen ve daha şahsileştirilmiş bir destek sunulması olası olacaktır.

 

Finansal Servisler

 • ANA BANKACILIK ÇÖZÜMÜ
 • YASAL RAPORLAMA ÇÖZÜMÜ
 • İLERİ ANALİTİK CÖZÜMÜ
 • KÂRLILIK ANALİZİ ÇÖZÜMÜ

 

Finansal Servislerin Yarattığı Değerler

 

 • Stratejik Finansal Karar Alma
 • Esnek Finansal Hesaplama Yapıları
 • Bütünleşik ve Tutarlı Veri Modeli
 • Finansal Veri Modeli
 • Esnek ve Hızlı Analiz
 • Raporlama Altyapısı
 • Otomasyon

 

Türkiye’deki Başarılı FinTech Uygulamaları

 

Payguru, İyzico, Paraşüt, Ödeal İşyerim gibi Günümüz teknoloji dünyasında, alıcıların finansal hizmet veren müessese ve kuruluşlardan temennileri de değişmektedir. Bu temennilerin arasında, fiyatsız para transferleri, süratli biçimde sonuçlanan kredi onayları, sürekli dijital harekâtlar gelmektedir. Alıcılar, dijitalleşen dünyada yaşanan yeniliklerin, finansal alanlarda da sunulmasını arz etmektedir. FinTech işletmeleri de, mevcut ve potansiyel alıcıların yaşamlarına değer katmak ve finansal harekâtlarını kolaylaştırmak için çalışmaktadır.

 

FinTech Kullanıcılarına Sunduğu Avantajları 

 

Pratik Kullanım: FinTech’ler sundukları çözümleri dijital civarlara da taşımaktadır. FinTech’ler bu biçimde kullanıcılarının yaşamlarına basitlik ve sürat kazandırır.

Maliyet Avantajları: Bir FinTech kuruluşunun, şube ağları gibi fiziksel yaradılış yapıları için bütçe ayırmasına gerek yoktur. Anapara bütçesini düşüren FinTech ler, ananeselleşmiş finansal hizmet sunumlarına göre çok daha avantajlı maliyetlere sahiptir.

Hizmetlerin Spektrumu: Mevcut alıcıları için lokasyonlarından bağımsız hizmetler sunabilen FinTech’ler, alışıldık finansal hizmetlere göre çok daha fazla spektrumu bünyelerinde barındırır.

Şahsileştirilmiş Tecrübeler: FinTech’lerin sahip oldukları teknolojik yapılar, potansiyel alıcıları hakkında değişik kanallardan, daha çok bilgiye erişmesini sağlamaktadır.  Bu biçimde mevcut ve potansiyel alıcılarının temennilerini tahlil ederek, kullanıcılarının şahsileştirilmiş hizmet tecrübeyi yaşamalarını olası kılar.

 

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda