Fiji, Rus oligarkın 325 milyon dolarlık süper lüks yatını alıkoydu - Ekonomistci Fiji, Rus oligarkın 325 milyon dolarlık süper lüks yatını alıkoydu - Ekonomistci
Fiji, Rus oligarkın 325 milyon dolarlık süper lüks yatını alıkoydu


Pasifik Okyanusu’nun güney kısmında yer alan ada ülkesi Fiji, Lautoka kentinin Queens Rıhtımı’na demirleyen Rus milyarder Süleyman Kerimov’a ait 325 milyon dolar değerindeki süper lüks yatının alıkoyulduğunu bildirdi.
Fiji, Rus oligarkın 325 milyon dolarlık süper lüks yatını alıkoydu

Fiji Sun’daki habere gore, gümrük giriş izni olmadan ülkenin ikinci büyük kentine demirleyen yaklaşık 106 metre uzunluğundaki yatın alıkonulduğunu doğrulayan Fiji Emniyet Genel Müdürü Sitiveni Qiliho, yatın salı günü Lautoka Limanı’ndaki Queens Rıhtımı’na gelmesiyle soruşturmanın başladığını söylemiş oldu.

Hala geçindiren soruşturma kapsamında Kerimov’a ait 325 milyon dolar değerindeki süper lüks yatın kaptanı ve mürettebatının yatta gözaltında tutulduğunu belirten Qiliho, “Yat, polis tarafından soruşturma kapsamında arandı.” dedi.

Soruşturmada, Fiji polisinin yabancı meslektaşlarıyla çalıştığını dile getiren Qiliho, “Vurgulamak istediğimiz bir şey var; bu durum karşısında ne yaptığımızı ve uyguladığımız kanun hükümlerini çok iyi bilmemizdir.” ifadesini kullandı.

Qiliho, Kerimov’a ait “Amadea” adlı yatın bütün araştırmalar tamamlandıktan sonrasında Fiji kıyılarından ayrılacağını kaydetti.

“Dünyanın dört bir tarafındaki ortaklarımızla çalışıyoruz”
Avrupa Birliği (AB) Pasifik Delegasyonu Başkanı Sujiro Seam, Fiji de dahil olmak üzere, ortak ülkelerle Rus oligarklarının varlıklarına yönelik yaptırımlar konusunda görüşmelerin sürdüğünü söylemiş oldu.

Seam, “Bu yaptırım diyetinin bir parçası olarak AB sınırları arasında birkaç yat ele geçirildi ve el konuldu. Pasifik dahil olmak üzere mevzuyu ele almak ve iş birliğini hayata koymak için dünyanın dört bir tarafındaki ortaklarımızla çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın en zengin 9. Kişisi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen ve “Rusya’nın en varlıklı 9. Kişisi” olarak tanımlanan Süleyman Kerimov’un Forbes’e nazaran 14,5 milyar dolar serveti bulunuyor.

“Altın kralı” olduğu ileri sürülen Kerimov, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın başlamasıyla Amerika, AB ve İngiltere tarafından yaptırım uygulanan Rus oligarklar listesine alınmıştı.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda