Elon Musk'ın kontrolden çıkan roketi Ay'a çarpacak - Ekonomistci Elon Musk'ın kontrolden çıkan roketi Ay'a çarpacak - Ekonomistci
Elon Musk'ın kontrolden çıkan roketi Ay'a çarpacak


Dünya'nın en zengin insanı Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX'in 2015'te uzaya fırlattığı roket kontrolden çıktı. Bilim insanlarının 4 tonluk bir uzay çöpü olarak nitelediği Falcon 9'un, Ay ile çarpışma yörüngesine girdiği belirtiliyor. Roketin mart ayının başında Ay'a çarpması bekleniyor.
Elon Musk'ın kontrolden çıkan roketi Ay'a çarpacak

2015'TE FIRLATILMIŞTI

 

Uzmanlar, uzayda savrularak yedi yıl geçiren bir SpaceX roketinin Ay ile çarpışma rotasında olduğunu açıkladı. Falcon 9 adlı roket, Şubat 2015'te uzaya bir hava durumu uydusu göndermek için gezegenler arası bir misyonun parçası olarak ABD’nin Florida eyaletinden fırlatılmıştı.

 

Ancak, ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) Derin Uzay İklim Gözlemevi'ni Lagrange noktasına (Ay’dan dört kat daha uzakta ve Güneş ile doğrudan aynı hizada olan yerçekimi nötr bir konum ) gönderildikten sonra görevinin ikinci aşamasını tamamlayamadı.

 

Bununla birlikte, uzay gözlemcileri, yaklaşık dört  tonluk bir uzay çöpü olarak roketin birkaç hafta içinde yaklaşık 2,58 kilometre/saat hızla  Ay ile çarpışma rotasına gireceği konusunda uyardı.

 

Gray, hali hazırda Falcon 9’un 5 Ocak’ta Ay’ın yörüngesine yaklaştığını ancak, 4 Mart'ta Dünya’nın uydusunda belirgin bir etki yaratacağını söyleyerek "Bu, bildiğim ilk kasıtsız uzay çöpünün Ay’a çarpması vakası" dedi.

Gray, ayrıca bu çarpışmanın Dünya'dan muhtemelen çıplak gözle fark edilmeyeceğini sözlerine ekledi.

 

“Çarpışma, Ay’ın Dünya’ya yakın bir konumunda olsa bile,  Yeni Ay'dan birkaç gün sonra gözlemlenecek.”

 

"ÖNEMLİ BİR ŞEY DEĞİL"

Öte yandan, Harvard Üniversitesi'nden bir astrofizikçi olan Jonathan McDowell, çapışmanın  4 Mart'ta gerçekleşeceğini ancak "önemli bir şey olmadığını" yazdı.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda