Elon Musk, Twitter'ı 55 milyar dolara satın almayı teklif etti - Ekonomistci Elon Musk, Twitter'ı 55 milyar dolara satın almayı teklif etti - Ekonomistci
Elon Musk, Twitter'ı 55 milyar dolara satın almayı teklif etti


Twitter'ın en büyük hissedarı olan Musk, şirkette kalan hisseleri 43 milyar dolardan fazla satın almayı teklif etti ve bunu son teklifi olarak nitelendirdi.
Elon Musk, Twitter'ı 55 milyar dolara satın almayı teklif etti

Elon Musk, Tesla CEO'sunun artık toplumsal medya şirketinin yönetim kuruluna katılmayacağını söylemesinden birkaç gün sonra Twitter'ı satın almayı öneri ediyor .

Twitter Perşembe günü düzenleyici bir dosyada, hisselerinin yüzde 9'undan birazcık fazlasına haiz olan ve firmanın en büyük hissedarı olan Bay Musk'ın Çarşamba günü şirkete Twitter'ın kalan hisselerini satın almak için bir öneri içeren bir mektup verdiğini söyledi. Aslına bakarsan haiz değil.

Musk, Twitter hissesi başına 54,20 Amerika doları öneri etti, bu da 41 milyar Amerika dolarına (55 milyar Amerika dolarına) muadil geliyor.

Milyarder finansman mevzusunda hiç bir ayrıntı vermemesine rağmen, bu fiyatı en iyi ve son teklifi olarak nitelendirdi.

Musk dosyada, "Twitter'ın dünya genelinde ifade özgürlüğü platformu olma potansiyeline inandığım için yatırım yaptım ve anlatım özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için sosyal bir yükümlülük olduğuna inanıyorum" dedi.

“Ancak, yatırımımı yaptığımdan beri, firmanın mevcut haliyle bu sosyal zorunluluğa ne gelişeceğini ne de hizmet edeceğini şimdi anlıyorum. Twitter'ın hususi bir firma olarak dönüştürülmesi gerekiyor."

Musk'tan gelen satın alma teklifi, Twitter ile olan ilişkisindeki son olarak gelişme.

Milyarder, son haftalardaki düzenleyici dosyalarda, 31 Ocak'tan itibaren hemen hemen günlük partiler halinde hisse satın aldığını deklare etti.

Yalnızca Vanguard Group'un yatırım fonları ve ETF'leri paketi daha fazla Twitter paylaşımını test ediyor.

Bay Musk, son haftalarda, çoğunlukla anlatım özgürlüğü ilkelerinde kifayetsiz kaldığına inanılmış olduğu için Twitter'ı sert bir biçimde eleştirdi.

Sosyal medya platformu, sertlik, nefret yada zararlı yanlış bilgilendirme içerik standartlarını ihlal ettikleri için hesaplarını askıya alan Donald Trump ve diğer aşırı sağ siyasi figürlerin takipçilerini kızdırdı.

Bay Musk'ın ayrıca yasal sorunlara neden olan kendi tweet'lerinin bir geçmişi var.

Musk geçen hafta Twitter'a davet edildikten beş gün sonra yönetim kuruluna katılmayacağını bildirdiğini söylemiş oldu.

Nedenini açıklamadı, ancak karar, Musk'tan, reklamları bırakmak - başlıca gelir kaynağı - ve San Francisco merkezini evsizler barınağına dönüştürmek şeklinde şirkete büyük değişimler öneren, şimdi silinmiş bir tweet barajıyla aynı zamana denk geldi .

Musk, Twitter'da düşünceleri hakkında, mesela Musk'ın "Özgür Konuşmanın en büyük hissedarı" iken "İyi oynaması ve özgürce konuşmamasının söylenmesi" gibi vakaları anlatan bir tweet'i "beğenmek" benzer biçimde birkaç ipucu bıraktı.

Bay Musk hissesini açıkladıktan sonra Twitter, bir dosyaya bakılırsa firmanın ödenmemiş hisselerinin yüzde 14,9'undan fazlasına sahip olmaması koşuluyla Musk'a yönetim kurulunda bir sandalye verdi. Ancak Bay Musk anlaşmadan çekildi.

Elon Musk'ın 81 milyon Twitter takip edeni, onu Ariana Grande ve Lady Gaga benzer biçimde pop yıldızlarına rakip olarak platformdaki en popüler figürlerden biri yapıyor.

Ancak üretken tweet'i zaman zaman Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve diğerleri ile başını belaya soktu.

2018'de Bay Musk ve Tesla, Tesla'yı pay başına 420 ABD Doları'ndan hususi olarak alacak paraya haiz olduğunu tweetledikten sonra, Elon Musk için 40 milyon ABD Doları (53 milyon ABD Doları) para cezası ödemeyi ve Elon Musk için tweet'lerinin bir firma avukatı tarafınca onaylanmasını kabul etti.

Bu olmadı fakat tweet Tesla'nın hisse senedi fiyatının sıçramasına niçin oldu.

Bay Musk'ın SEC ile son sorunu, düzenleyicilere Twitter'daki artan hissesini bildirmekte gecikmesi olabilir.

Twitter'ın hisseleri piyasa açılmadan önce yüzde 11 yükseldi.

Hisse senedi, 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 73$'dan hala aşağıda.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda