Elektrik için fatura toplantısı - Ekonomistci Elektrik için fatura toplantısı - Ekonomistci
Elektrik için fatura toplantısı


  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılacağı görüşmede, Türkiye'deki 21 elektrik dağıtım bölgesinde faaliyet gösteren şirketlerin yetkilileri ile kademeli tarife görüşülecek.
Elektrik için fatura toplantısı

Elektrik şirketlerinin gelir gider durumları ile esnafın taleplerinin de görüşülmesi beklenen toplantının arkasından, elektrik fiyatlarında tarife düzenlemesi için yol haritasının netleşmesi umut ediliyor.

Elektrikte yılbaşında geçilen kademeli tarife ve zamlarla birlikte artan fiyatlar, vatandaşların ve esnafın tepkisini çekerken, yeni tarifede değişim sinyali gelmişti.

21 dağıtımcı katılıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, elektrik faturalarında Cumhurbaşkanı'nın emriyle yeni adımlar atılacağını belirtirken, Bakan Dönmez de "Çeşitli sosyal kesimlerden de indirimli tarifeden yararlanmaya dönük talepler geliyor.

Farklı tarife oluşturulabilir mi diye ekibimiz çalışıyor" açıklamasını yapmıştı.

Elektrikte beklenen yeni tertip öncesinde, bakanlık ile elektrik dağıtım şirketlerinin bugün bir araya gelmesi planlanıyor. Dönmez'in başkanlık yapacağı toplantıda, Türkiye’de etkinlik yayınlayan 21 dağıtım şirketinin temsilcileri, şirketlerin mali durumları ve planlanan yatırımları hakkındaki malumat verecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, TEDAŞ ve kamu adına elektrik üreten EÜAŞ yetkililerinin de hazır bulunacağı toplantıda, şirketlerin gelir-masraf durumları ışığında, elektrik faturalarının nasıl düşürülebileceği konusundaki formüller görüşülecek. Toplantıda, elektrik üstündeki vergi ve dağıtım bedelleri, elektrik üretiminde kamu-hususi dengesi, faturalandırmada kademe sınırları ve zam oranlarının görüşülmesi umut ediliyor.

Yol haritası belirlenecek

Bu kapsamda, elektrik dağıtım şirketlerinin, EÜAŞ üstünden özele nazaran daha müsait fiyatla elektrik satın alma opsiyonunu masaya getirecekleri, bu halde tüketiciye yansıtılabilecek bir tenzilat üzerinde durulacağı öğrenildi. Elektrik şirketlerinin döviz borçları için kur çözümü beklentisini dile getireceği toplantıda, “esnafa özel tarife” talebinin uygulanabilirliğinin de gündeme getirilmesi planlanıyor. Bugünkü toplantıda sağlanacak mutabakatla beraber, konut, esnaf ve KOBİ’lerin taleplerinin de dikkate alındığı yeni düzenlemelerin hayata geçmesi umut ediliyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda