Elektrik faturalarında ne kadar indirim olacak? Bakan Dönmez’den - Ekonomistci Elektrik faturalarında ne kadar indirim olacak? Bakan Dönmez’den - Ekonomistci
Elektrik faturalarında ne kadar indirim olacak? Bakan Dönmez’den


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, elektrik faturalarındaki yeni düzenlemeye ilişkin “İndirimin asıl etkisini nisan ayından itibaren daha rahat göreceğiz” dedi.
Elektrik faturalarında ne kadar indirim olacak? Bakan Dönmez’den

Yeni tarifeyle konut, tarımsal sulama ve ticarethane abonelerinin faturalarında farklı oranlarda indirime gidildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tarife kapsamında, ilk aşama ve ikinci kademe konut tüketicilerinin elektrik faturalarında yüzde 8,3 ila yüzde 13,7, ticarethane abonelerinde ise yüzde 25’lik indirim faturalara yansıyacak.

Mesken aboneleri için ilk kademede günlük tüketim miktarının 8 kilovatsaate çıkarılması ve elektrikte KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e indirilmesiyle elektriğin kilovatsaat fiyatı 1 lira 26 kuruşa indi. Bu miktar daha önce 1 lira 37 kuruş olarak belirlenmişti.

Buna nazaran, 30 günlük dönemde 240 kilovatsaat tüketimi olan bir konut abonesi mart ayı itibarıyla kullandığı elektriğe 350 lira yerine, 302 lira ödeyecek. Türkiye’deki mesken abonelerinin yüzde 81’ini gerçekleştiren yaklaşık 32 milyon tüketici bu fiyat avantajından yararlanabilecek.

Mesken abonelerinde ikinci kademede ise kilovatsaat başı elektrik fiyatı 1 lira 89 kuruş üzerinden hesaplanacak. Bu miktar daha önce 2 lira 6 kuruş olarak belirlenmişti. Böylece meskenlerin ikinci kademedeki tüketimleri için yüzde 8,2 tenzilat yapılmış oldu.

Ticarethane abonelerinde kademeli tarife ilk kere uygulanacak
Elektrik tarifelerinde yapılan yeni düzenlemeyle ilk kez ticarethane aboneleri de tüketimlerine göre kademelendirilecek.

Buna gore, toplam ticarethane abonelerinin yüzde 91’ini gerçekleştiren 6 milyon 315 bin abone ilk kademedeki fiyat avantajından yararlanabilecek.

Ticarethane aboneleri günlük 30 kilovatsaate kadar olan elektrik tüketimi için kilovatsaat başına 2 lira 5 kuruş ödeyecek. Daha ilkin bu miktar 2 lira 74 kuruş olarak belirlenmişti. Böylece ticarethane abonelerinin faturalarında yüzde 25 tenzilat yapılmış olacak.

Daha önce 30 günlük dönemde 900 kilovatsaat tüketim için yaklaşık 2 bin 465 lira ödeyen ticarethaneler, mart ayı itibarıyla laf mevzusu tüketim için 1845 lira ödeyecek. Böylece, ticarethane abonesi 30 günlük fatura için yaklaşık 620 lira daha azca ödeme yapacak.

Ayrıca tarımsal sulama abonelerinin elektrik faturalarındaki KDV oranı da yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü. Böylece bilhassa çiftçinin enerji maliyetinin düşürülmesi ve üretiminin artırılması hedefleniyor.

Öte yandan bugün itibarıyla iktisadi işletmeleri hariç olmak üzere dernek ve vakıf merkezleriyle bunların şubeleri, cemevleri, köylerde içme suyu temini ve dağıtımı amaçlı kullanılan tesisler de konut abone grubu kapsamına alındı. Söz konusu aboneler daha ilkin ticarethane grubunda bulunuyordu.

“Etkisi nisanda görülecek”
Elektrik faturalarındaki yeni düzenlemeye ilişkin açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, mart ayının geçiş dönemi olacağını söyleyerek, “İndirimin aslolan etkisini nisan ayından itibaren daha rahat göreceğiz” dedi.

Sayaç okuma sürecine de değinen Dönmez, “Normalde kurallara gore 30 gün içerisinde okunması lazım fakat zaman zaman dinlence günleri olabiliyor, bazen de yurttaşlarımız evinde olmuyor, bahçesi kapalı, okuma elemanı girip sayacı okuyamıyor. Bu şeklinde nedenlerden dolayı birkaç gün ilkin veya sonra okumalar olabiliyor. Fakat endişeye gerek yok” ifadelerini kullandı.

Dönmez, şöyleki devam etti:

“Biz 8 kilovatsaat gün dediğimiz vakit 30 ile çarptığımız vakit 240. Diyelim ki sizin sayacınız 32’nci gün okundu. 240 artı 16, 256 kilovatsaate göre ilk kademedeki tarifeden yararlanma olanağına sahipsiniz. 2 gün önce de okuduğu vakit 16 kilovatsaat daha düşük hesaplanacak. Yani burada herhangi mağduriyet söz mevzusu değil. Sistem otomatik olarak bu biçimde çalışıyor. Kesinlikle yurttaşlarımız hem EPDK bununla beraber Bakanlığımıza başvuru edebilir. Anında gider müdahaleyi yapar, varsa bir yanlışlık düzeltiriz.”

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda