Dünya'ya en uzak galaksi: 13.5 milyar ışık yılı uzaklıkta - Ekonomistci Dünya'ya en uzak galaksi: 13.5 milyar ışık yılı uzaklıkta - Ekonomistci
Dünya'ya en uzak galaksi: 13.5 milyar ışık yılı uzaklıkta


Gökbilimciler, dünyadan 13,5 milyar ışık yılı uzaklıkta gözlemledikleri galaksinin bugüne kadar keşfedilen en uzak galaksi olabileceğini bildirdi.
Dünya'ya en uzak galaksi: 13.5 milyar ışık yılı uzaklıkta

 

Science Alert sitesinde yer alan habere nazaran, bilim insanları, dünyadan yaklaşık 13,5 milyar ışık yılı uzakta keşfettikleri galaksiye "HD1" ismini verdi.

Galaksinin yapısına ait değerlendirmede bulunan Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden astrofizikçi Fabio Pacucci, “Bu kadar uzaktaki bir varlığın doğasıyla ilgili soruları yanıtlamak zor olabilir.” ifadesini kullandı.

Galaksiden yayılan ultraviyole dalgaların son aşama parlak bulunduğunu belirten bilim insanları, bu kadar oldukça ışığın yılda 100’den fazla star tarafından üretilmiş olabileceğini ve bu rakamın da evrenin erken dönemlerindeki bir galaksi için beklenenden 10 kat fazla olduğunu belirtti.

Pacucci, bu durumun evrende oluşan ilk yıldızların, çağdaş yıldızlara kıyasla daha büyük, daha parlak ve daha sıcak olmasından kaynaklanabileceğini kaydetti.

 

 

HD1, evrenin başlangıcındaki galaksilere fer tutmak için yürütülen emek verme kapsamında, 4 değişik kızılötesi teleskop kullanılarak meydana getirilen 1200 saatlik bir gözlem kararı ortaya çıkarıldı.

Çalışmaya katılan Tokyo Üniversitesinden astronom Yuichi Harikane, galaksinin kırmızı renginin onun ne kadar uzakta olduğuna ait malumat verdiğini belirterek, “HD1’in kırmızı rengi, 13,5 milyar fer yılı uzaklıktaki bir galaksiden beklenen özellikleri şaşırtıcı derecede iyi karşılıyor ve onu bulduğumda tüylerim diken diken oldu.” dedi.

Öte yandan Yuichi, 700 binden fazla gök cismi arasından HD1’i bulmanın çok zor bulunduğunu aktardı.

Galaksinin keşfine ilişkin emek verme The Astrophysical Journal’da gösterildi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda