DSÖ, Avrupa yayılmasını yavaşlatmaya çalışırken Omicron'un 89 ülkede bulunduğunu söyledi - Ekonomistci DSÖ, Avrupa yayılmasını yavaşlatmaya çalışırken Omicron'un 89 ülkede bulunduğunu söyledi - Ekonomistci
DSÖ, Avrupa yayılmasını yavaşlatmaya çalışırken Omicron'un 89 ülkede bulunduğunu söyledi


DSÖ, Avrupa yayılmasını yavaşlatmaya çalışırken Omicron'un 89 ülkede bulunduğunu söyledi

Dünya Sağlık Örgütü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, COVID-19'un Omicron varyantının 89 ülkede tespit edildiğini ve yüksek düzeyde nüfus bağışıklığı olan yerlerde bile hızla yayıldığını söyledi.

WHO, varyantın toplum tarafından bulaştığı ülkelerde Omicron vakaları her 1,5 ila 3 günde bir ikiye katlanıyor - yani, sadece yurtdışında enfekte olmuş kişiler tarafından geçmiyor, dedi.

BM sağlık ajansı, Omicron'un Delta varyantına göre “önemli büyüme avantajının”, yakında bu ülkelerde baskın varyant olarak Delta'yı geçeceği anlamına geldiğini söyledi.

 

Omicron vakalarının hızlı büyümesinin, varyantın mevcut bağışıklıktan kaçmasından mı, doğası gereği önceki varyantlardan daha bulaşıcı olmasından mı yoksa her ikisinin bir kombinasyonundan mı kaynaklandığı belirsizliğini koruyor.

Mevcut COVID-19 aşılarının her birinin ona karşı ne kadar etkili olabileceği de dahil olmak üzere, Omicron ile ilgili diğer önemli sorular cevapsız kaldı.

Avrupa'daki uluslar, Omicron'un teşvik ettiği yeni bir enfeksiyon dalgasını durdurmak için daha sert önlemleri yeniden uygulamaya geçiyor ve bu da Paris'ten Barselona'ya protesto çağrılarını tetikliyor.

Vaka sayıları arttıkça, Fransa ve Avusturya seyahat kısıtlamalarını sıkılaştırırken, Paris Yılbaşı Gecesi havai fişeklerini iptal etti.

 

Omicron nedeniyle yeni tedbirler uygulayan diğer ülkeler arasında tiyatrolar ve konser salonları gibi halka açık mekanları kapatan Danimarka ve barların ve barların yalnızca akşam 8'e kadar çalışabildiği İrlanda yer alıyor.

DSÖ, Omicron'u ilk olarak 26 Kasım'da endişe verici bir değişken olarak etiketledi.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda