Dolaşımdaki Bitcoin sayısı 19 milyona ulaştı - Ekonomistci Dolaşımdaki Bitcoin sayısı 19 milyona ulaştı - Ekonomistci
Dolaşımdaki Bitcoin sayısı 19 milyona ulaştı


Madenciliği tamamlanarak dolaşıma sokulan Bitcoin sayısı 19 milyona yükseldi, blok sayısı ise 730 bini geçti. Bitcoin madencileri 2021'de 15 milyar dolardan fazla kazandı.
Dolaşımdaki Bitcoin sayısı 19 milyona ulaştı

Bitcoin'in ortaya çıktığı tarih olan 3 Ocak 2009'da dolaşımdaki Bitcoin sayısı 50 iken, bu sayı günümüze kadar sürekli artış gösterdi.

Dolaşımdaki Bitcoin sayısının artması, Bitcoin madenciliği sayesinde sağlanıyor.

Madenciliğe hususi dizayn edilmiş cihazlarını sistemin kullanımına sunan madenciler, bu yöntemle Bitcoin üretimi gerçekleştiriyor.

Cihazların işlem gücü kullanılarak Bitcoin bloklarının doğrulanması ve blok zincire eklenmesi periyodu Bitcoin madenciliği olarak nitelendiriliyor.

Bunun karşılığında Bitcoin ağı, sistemin işlemesini sağlamak ve teşvik amacıyla madencilere blok başına ödül sunuyor. 2022 Nisan itibarıyla, madenciliği tamamlanmış Bitcoin sayısı 19 milyona ulaşırken, blok sayısı ise 730 bini geçti.

ÖDÜL DÜŞECEK

840 bininci blokun ardından madencilik ödülü 3,125 Bitcoin'e düşecek.
Blok ödülleri, Bitcoin madencilerinin gelirlerini direkt etkiliyor. Bu noktada, 210 bin rakamı sistem açısından önem taşıyor. Blok başına 50 Bitcoin ödülüyle başlamış olan madencilik serüveninde, 210 bin blokta bir mükafaat yarıya indiriliyor.

Bu kapsamda, başlangıçta 50 Bitcoin olan blok ödülü, 28 Kasım 2012'de 25 Bitcoin'e, 9 Temmuz 2016'da 12,5 Bitcoin'e, 11 Mayıs 2020'de 6,25 Bitcoin'e düştü. Şu anda madenciler blok başına 6,25 Bitcoin armağan kazanırken, madenciliği tamamlanmış Bitcoin bloku sayısının 210 binin 4 katı olan 840 bine ulaşmasıyla ödül 3,125 Bitcoin'e düşecek.

Blok sayısı ve verilen blok ödüllerinin çarpımı, dolaşımdaki toplam Bitcoin sayısını ortaya koyuyor. Toplam Bitcoin üretiminin 21 milyon ile sınırlandırılmış olması da bu noktada ehemmiyet taşıyor.

2022 Nisan itibarıyla 19 milyona yükselen dolaşımdaki toplam Bitcoin sayısı 21 milyona ulaştığında madencilik faaliyeti sona erecek. Uzmanlar, üretimin ortalama her 4 yılda bir yarı yarıya azalmasından dolayı tüm Bitcoin üretiminin 2140 senesinde sonlanacağını öngörüyor.

Bitcoin üretiminin tamamlanmasının peşinden, ağdan elde edilmiş gelirlerin, doğrulanan muamele sayısı üzerinden sağlanması planlanıyor.

BİTCOİN MADENCİLERİ 2021'DE 15 MİLYAR DOLARDAN FAZLA KAZANDI

Blok başına ödül miktarı zamanla düşse de Bitcoin'in değerinin geçen senelere göre artış göstermesi madencilerin gelirlerinde artışa neden oldu.

Bitcoin ağındaki madencilerin geçen yıl elde etmiş olduğu toplam gelir 15 milyar doları geçti. 2021 Bitcoin madenciliği açısından en fazla gelir elde edilen yıl oldu.

Bitcoin'in kıymeti, ödüllerin değerini de direkt etkilediği için madencilik açısından önem taşıyor. 870 milyar dolardan fazla piyasa hacmiyle kripto paralar arasında en popüler konumda olan Bitcoin, hem yatırımcılardan bununla beraber madencilerden ilgi görüyor.

Geçen senenin kasım ayında 68 bin dolardan fazla değerle tarihi zirvesini gören kripto para birimi, son haftalarda 40 binli (dolar) seviyelerden muamele görüyor.

Bitcoin'in değerinin yanı sıra Bitcoin ağının muamele gücünün standardize birimi olan "hash payı" da madencilik açısından önem taşıyor.

Bitcoin'in hash oranı, bazı ülkelerdeki madencilik faaliyetindeki engellemeler nedeniyle yıl içinde gerilese de, 2021 Temmuz'dan bu yana genelde yükseliş gösterdi. 3 Temmuz 2021'de 84,79 TH/s seviyesinde olan hash oranı, 5 Nisan 2022'de 199,8 TH/s olarak gerçekleşti.

Kripto para madenciliği, harcamış olduğu enerji ve çevreye olan etkisiyle de gündeme geliyor. Enerji alanında ham madde fiyatlarının arttığı son dönemde birtakım devletler madenciliğe yönelik kısıtlamalar getiriyor.

Buna mukabil, aralarında Intel'in de bulunmuş olduğu birçok teknoloji şirketi, madencilikte kullanılan donanımların daha azca enerji harcaması ve çevreye tesirinin azaltılmasına yönelik ürünler geliştiriyor.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda