Dogecoin nedir? - Ekonomistci Dogecoin nedir? - Ekonomistci
Dogecoin nedir?


Dogecoin nedir?

 

Dogecoin Ɖ Sembölü olan sanal para birimi anlık, eğlenceli ve geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf bir ödeme sistemi kurmaya karar veren yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından icat edilmiş bir kripto paradır. Dogecoin, logosunda ve isminde popüler bir internet meme’i olan ve Doge olarak anılan bir Shiba Inu cinsi köpeği taşımaktadır. Litecoin tabanlı bir elektronik para birimidir. 6 Aralık 2013'te tanıtılan Dogecoinin hızlı bir şekilde kendi internet topluluğunu geliştirerek 28 Ocak 2021'de 5,4 milyar ABD Doları tutarında bir piyasa hacmine ulaştı. 2 Şubat 2021 itibariyle piyasa değeri 3,9 milyar ABD dolarıdır. 2 Şubat 2021 itibariyle ise dogecoin subreddit’inin toplam takipçi sayısı 781.000’e ulaşmıştır.

 

  •         1 Dogecoin Türk Lirası bazında ise 0,4967 TL (Borsa'sı Düşüp Yükselerek Devam Etmekte) değerine sahiptir
  •         Dogecoin toplam piyasa değeri olarak da 6.777.679.424,00 Dolar değerine sahiptir. (değişkenlik gösterir)
  • Ocak 2021'de Dogecoin'in değeri Reddit kullanıcılarının ilgisi sonucu olarak 24 saat içinde %800'ün üzerinde arttı.

 

Dogecoin hangi ülkenin?

2013 yılından beri hayatımızda olan kripto para birimi Amerika merkezlidir.

 

Dogecoin neden yükseliyor?

Tesla ve SpaceX CEO'su milyarder girişimci Elon Musk, Twitter'dan yaptığı paylaşımda Dogecoin isimli kripto para birimini Ay'a çıkaracağını söyledi. Musk'ın bu tweetinden sonra Dogecoin'in fiyatı yükselişe geçerken paylaşıma esprili yanıtlar verildi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Musk, "SpaceX, Dogecoin’i kelimenin tam anlamıyla Ay'a götürecek" ifadesini kullandı.

Paylaşımın ardından Dogecoin'in fiyatında artış gözlemlendi. Böylelikle Dogecoin, 0.054 dolar seviyesinden yüzde 17’lik bir yükselişle 0.069 dolara ulaştı. tabiki Elon Musk'ın yaptığı satılmasını desteklerim tweeti ile yüzde 20'lik bir düşüş de sağlandığı biliniyor. 

 

BANKADAN DOGECOIN'E YATIRIM YAPILABİLİR Mİ?

Banka aracılığı ile güvenli bir şekilde işlem yaparak Dogecoin almak isteyen vatandaşların merak ettiği bankadan Dogecoin alınır mı sorusuna BDDK ile yanıt verelim. Türkiye'deki bütün bankalar BDDK bünyesinde çalıştığı için Dogecoin yatırımı için aracılık yapamazlar. Çünkü BDDK'da kripto para için herhangi bir mevduat hesap kanunu yer almamaktadır. Bu nedenden dolayı herhangi bir banka üzerinden Dogecoin al-sat işlemi şimdilik yapılamamaktadır. Türkiyede Kripto Para Birimi Satın Alacağınız Güvenilir Platformlarda Bulunmakta.

 

Banka üzerinden Kripto Para almak isteyenler için bu hizmetleri sunan güvenilir kripto para borsasının yapıldığı bir borsa üzerinden kolayca havale ve online cüzdanlar ile kripto para alabilirsiniz.

 

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda