Doğalgaz fiyatları Almanya’dan gelen açıklamayla sert düştü - Ekonomistci Doğalgaz fiyatları Almanya’dan gelen açıklamayla sert düştü - Ekonomistci
Doğalgaz fiyatları Almanya’dan gelen açıklamayla sert düştü


Avrupa’da dün megavatsaat başına 345 euroyla tarihi seviyeleri gören doğalgaz fiyatı, bugün yaklaşık yüzde 40 azalarak 210 euroya düştü.
Doğalgaz fiyatları Almanya’dan gelen açıklamayla sert düştü

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de işlem gören nisan vadeli kontrat fiyatı, megavatsaat başına 255 eurodan açıldı.

Fiyatlar, dün 345 euroyla ulaştığı rekor seviyeye kıyasla yaklaşık yüzde 40 azalarak Türkiye saatiyle 17.10’da megavatsaat başına 210 euroya indi.

Fiyatlar, Rusya-Ukrayna savaşının doğalgaz arzında kesintiye yol açacağı endişesiyle yükselmişti. Rusya’dan doğalgaz alımının Avrupa tarafından yasaklanması ihtimali de fiyatları tırmandırıyordu.

“Bilinçli bir karar”
Dün akşam saatlerinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Rusya ile enerji tedariki alanındaki ticari işletmelerin faaliyetlerini sürdürmesinin bilinçli bir karar olduğunu belirtmesi ve Rusya’dan enerji ithalatını savunması fiyatlarda gevşemeye neden oldu.

Scholz, yaptığı yazılı açıklamada, hükümet olarak Rus enerjisine alternatifler geliştirmek için aylardır Avrupa Birliği ve diğer ortaklarla birlikte çalıştıklarına işaret ederek, “Ama bu bir gecede olmaz. Bu nedenle, Rusya ile enerji tedariki alanındaki ticari işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri bizim açımızdan bilinçli bir karardır.” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve KoşullarReklam Politikamız, Hakkımızda